top of page

BAŞAK BURCUNDA YENİAY27 AĞUSTOS SAAT 11:16’da 4 derece Başak burcunda yeniay gerçekleşecek.

Yeniay dönemleri zihnimiz bedenimiz ve ruhumuz için bir yenilenme şansıdır, yeni bir enerji ile başka bir döngüye hazırlanabiliriz. Yaşamımızın bir alanında, bir önceki dolunayda elde ettiğimiz farkındalığın ardından yeni bir niyet strateji veya başlangıç isteğiyle adım atarız.

Başak burcundaki yeniaylar genellikle çok çalışmakla verimli olmakla ve görevlerimizi hakkıyla yerine getirmekle alakalıdır. Sağlık bakım güzellik düzen konusuna ve ince detaylara daha rahat odaklandığımız ve yol aldığımız zamanlardır. Çalışkan olmak ve görev bilinci ile hareket etmek kolaylaşır.

Bu yeniaya Mars kare açı yapacak. Bu yeniay Başağın özelliklerini daha titiz, daha agresif ve yüksek dozda yaşamamıza sebebiyet verebilir. Her şeyden evvel, sağlığımıza özen göstermek için daha fazla zaman harcayabiliriz. Sindirim sistemi, alerjiler, beslenme, diyet, kulak burun boğaz gibi bölgelerin sağlıklı olması için dikkatli olmaya başlayabiliriz. Her şeyin işlevini ve fonksiyonunu daha verimli hale getirmek, hata ve pürüzleri gidermek, çalışırken kullandığımız, iletişim veya ulaşımda işimize yarayan her türlü alet ve aracın bakımı ve kullanımı alanında derleme toparlama yapmak mümkün. Sonbahar temizliğine ve sadeleşmeye erkenden başlayabileceğimiz bir yeniay bu. Ayrıca yeniayın nitelikleri bakımından tam bir hasat zamanı.

Yeniaya Bootes takım yıldızında, Al Evve menzilinde yer alan, 3 derece Başak’ta bulunan “Princeps” adlı bir yıldız eşlik ediyor. Başak burcu takımyıldızının Çoban veya Çiftçi yıldızı adını alan baş bölgesinde yer alan bu yıldız, anlamı bakımından çok da mütevazı değil. Prensleri veya soyluluğu sembolize ediyor. Ama yine de anlamı içinde hasat etmek, verimli ürün almak, emeğiyle çalışanın kazandığı anlamına gelen etkiler var. Merkür Mars karakterinde bir yıldız. İnce detaylara önem vereceğimiz işlerle uğraşacağız, derin düşüneceğiz, okült konulara veya bir ritüeli olan işlere eğileceğiz. Koruma ve korunma temalarını vurgulayan bu yıldız işini iyi yapana ödüllerini verecek. Tarım ve kırsal hayatı simgeleyen işler için de oldukça yararlıdır. Ekmek biçmek toprağı tarıma hazırlamak için çalışmalar yapılabilir. Özellikle turşu veya konserve yapımı için harika bir zamandır. Mars karakterindeki tarafı, bir de Mars’ın bu yeniaya kare yapması sebebiyle aşırılıklara kaçılabileceğine de işaret ediyor. Aşırı çalışmak ve bu nedenle zihnen yorulmak mümkün. Yalancıların da, ağzı laf yapan ve göz boyayanların da ekmeğine yağ sürebilir. Abartılı konuşan ve davrananları ve işgüzarlık yapanları, her işe aynı anda el atan veya her tarakta bezi olanları da sembolize eder. Bu menzil aynı zamanda toplumsal alanda başarı kazanmayı içerir güçlü arzularla işimize gücümüze odaklanabiliriz.

Yeniayın hemen ardından Venüs Aslan burcundan Satürn ile karşıt açı yapacak. İlişkilere dikkat etmek gerekiyor. İsteklerimizin karşılanmadığını ve memnuniyetsizlik hissedebileceğimize işaret ediyor. Mars ile Jüpiter’de karşıt açı yapacağı için aşırılıklar ve hırslar ön plana çıkabilir.


Şimdi burçlara göre bu yeniayın etkilerinden bahsedeceğim.


KOÇ: Bu yeniay sizlerin iş ve çalışma alanınızda gerçekleşiyor ve sizler için verimli bir çalışma zamanının başladığına işaret ediyor. Yoğun bir tempo içerisinde çalışmaya başlayacağınız bir döneme giriyorsunuz. Sağlık ve vücut bakımınıza özen göstereceğiniz, daha iyi beslenip, bedeninize bakım yapacağınız bir zamandasınız. Burcunuzun yönetici gezegeni Mars bu yeniaya kare yapıyor ve sizler için işleri halletmek için daha fazla konuşmak yazmak anlatmak ve iletişim kurmak zorunluluğuna işaret ediyor. Zihnen çok yorulabilirsiniz. Venüs aşk ve romantizm alanınızda yer aldığı için bu dönemde size keyifli gelen şeylere odaklanmak eğlenmek ve hayatın tadını çıkarmak çok önemli. Yeniayın ardından gelecek Satürn karşıtlığı özel ilişkilerde ve aşk hayatınızda ve arkadaşlık alanınızda veya içinde bulunduğunuz gruplarda bir soğukluk yaşanabileceğini gösteriyor. 28-29 Ağustos’ta özellikle bu konuda özenli ilerlemek akıllıca olur. İstemediğiniz şeyleri yapmak için kendinizi zorlamayın veya istemeyen birine de baskı yapmayın. Yeniayın yönetici gezegeni Merkür artık Terazi burcunda ve bu burçta Eylül ayında Retro yapmaya başlayacak, Retro’nun taşları şimdiden yerleşmeye başlayacağı için bu dönemde özellikle eşiniz, iş ortağınız veya partnerinizle ilgili olarak daha itidalli dengeli ve hoşgörülü davranmanın pratiğini yapmaya şimdiden başlayınız. Hak hukuk iş birliği paylaşım içeren süreçlerin ön plana çıkabileceği ve sizin uyum ve ortak akılla hareket etmeniz gereken zamanlardasınız.


BOĞA: Bu yeniay sizlerin aşk ve romantizm alanında gerçekleşiyor ve sizler için aşkın romantizmin ve yaratıcılığın ön plana çıkacağı bir döneme işaret ediyor. Aşkta titiz ve detaycı davranacaksınız. Daha eleştirel ve dikkatli gözlerle partnerinizi değerlendirebilirsiniz. Kalbi boş olanlarınız için aşka flörte romantizme uzanan bir ilişki başlangıcına denk gelebilir. Yaratıcı yanınızı artıracak bu yeniay el becerilerinizi daha iyi kullanmanıza yardım edecektir, diğer yandan ilgi alanlarınızı ve hobilerinizi daha ciddi bir bakış açısıyla ele alabilir, maddi kazanç sağlayacak iş projeleri ile uğraş verebilirsiniz. Sanat tanıtım ve zihinsellik içeren projelere start verebilirsiniz. Mars bu dönemde maddi alanınızda geçiş yaptığı için harcamalar artabilir ancak akabinde kazançlarınızı ve yatırımlarınızı da hareketlendirecektir. Birikimleri değerlendirmek için daha akılcı adımlar atmaya başlayabilirsiniz. Kendinize yatırım yapmak en iyi fikir gibi duruyor. Yeniayın hemen ardından burcunuzun yönetici gezegeni Venüs, Satürn ile karşıtlık yapacak. Ev ve aile ortamınızda ilişkilerin ve duygusal bağların daha ciddi ele alınması gereken birkaç gün geçirebilirsiniz. Kariyer konularında ağustos böceği modundan çıkıp karınca moduna geçiş yapacağınız ve ev ve aile yaşamı ile kariyer sorumluluklarınızın arasında denge kurmanın şart olacağı günlerde olacaksınız. Hem çalışıp hem de eğlenmek isteyenlerin günlük yaşamda denge ve düzen kurması gereken zamanlardasınız.


İKİZLER: Bu yeniay sizlerin ev ve aile alanında gerçekleşiyor ve sizlerin ev alanında yeni bir yaşam planına geçiş yapabileceğinizi gösteriyor. Yaşam alanınızı daha derlemek toparlamak sonbahar temizliği yapmak için harika bir başlangıç adımı atabilirsiniz. Evinizi güzelleştirmek ve konforlu hale getirmek için çaba sarf edebilirsiniz. Aile içinde görev ve sorumlulukları daha özenli ve planlı bir biçimde ele almaya başlayabilirsiniz. Mars bu dönemde burcunuzda geçiş yapıyor ve uzun bir süre de geçişini sürdürecek, yeniaya kare açı yapan Mars sebebiyle gelecek hedeflerinizi yoluna koymaya çabalarken yorulacaksınız. Evden çalışanlar için özellikle bu dönem işlerde verimli olmak için sıkı bir iş planı yapma zorunluluğunu getirecek. Venüs aslan burcunda geçişini sürdürürken yeniayın ertesinde Satürn ile karşıtlığa gidecek ve iletişim eğitsel zihinsel projeler basın yayın sosyal medya ve tanıtımlarda sizleri meşgul kılarken ciddiyetle ele alınması gereken durumlar ortaya çıkarabilir. Hafife almadan görevlerinizi yerine getirmelidir. Dost ahbap işi demeden yapılması gereken işlerde profesyonelce davranmak gerekecek, ayrıca yakın çevre ilişkilerinde sınırlarınızı çizmek akıllıca olacaktır. Burcunuzun yönetici gezegeni Merkür artık Terazi burcunda geçişine başladı ve sizler bu transiti aşk romantizm ve yaratıcılık alanınızda karşılayacağınız için ilişkilerde iletişim kurmak önem kazanıyor. Dengeyi bulmak orta noktada buluşmak hakkaniyetli bir paylaşım yapmak ve medeni bir tutuma önem vereceksiniz. Estetik ve sanat içeren işlerinizde size harika destek verecek günlerde olacaksınız.


YENGEÇ: Bu yeniay sizlerin iletişim ve zihinsel faaliyetler alanınızda gerçekleşiyor ve bu dönemde oldukça zihinsel olacağınıza ve yeni girişimlerde bulunarak yeteneklerinizi verimli bir biçimde değerlendirmeye istekli olduğunuza işaret ediyor. Kardeşler ve yakın akrabalarla iletişimin artacağı, eğitsel ve zihinsel işlerinizin artış göstereceği bir zamandasınız. Verimli çalışmak ve becerilerinizi mükemmel bir biçimde ortaya koymak için şansınız var. Eleştirel olmak kılı kırk yarmak detaylarda boğulmak gibi bir etkisi de olabilecek bu yeniayda yapmak istediklerinizi ustalıkla ele almak isteyeceksiniz. Yolculuklar kısa geziler eğitsel çalışmalar kurslar ve satış pazarlama gibi işlerin yoğun olacağı bu günlerde emeklerinizin karşılığını alabileceksiniz. Venüs bu dönemde yaratıcı Aslan burcunda geçişini yapıyor ve sizlerin maddi alanınızda yer alıyor yeniayın ertesinde Satürn ile karşıt açı içerisinde bulunacağı için mali konularda bütçenizi ciddi bir biçimde ele almak zamanıdır. Eğlenmek ve keyiflere para harcamak için bütçenizi biraz aşmış olabilirsiniz veya yaratıcı yanınızı kullanarak kazanç elde etmek üzere projeleriniz olabilir, tüm bunları ele alırken mali profilinizi ve kaynakların doğru kullanılması gerekliliğini göz ardı edemeyeceğinizi fark edebilirsiniz. Karınca gibi çalışıp emeklerinizin karşılığını çar çur etmeden biriktirmek ve yağmurlu günler için kendinizi korumak adına kararlar ve önlemler alabilirsiniz. Mars bu dönemde yeniaya kare yaptığı için ve sizlerin elde olmayan gelişmeleri sembolize eden alanınızda yer aldığı için öngörülemeyen harcamalar çıkabilir. Merkür bu yeniayda Terazi burcundaki geçişine başladı ve sizlerin ev ve aile alanında yer alıyor. Aile ilişkilerinde paylaşımın dengeli bir iletişimin görev ve sorumlulukları hakkaniyetle paylaşmanın önemli olduğu günlerdesiniz ve aile üyelerinizin istek ve ihtiyaçlarına hassasiyetle cevap vereceğiniz aşikar. Çocuklarınız varsa eğitimleri ve yerleşimleri ile ilgili kararlar almak birlikte yolculuklar yapmak ve resmi işlerinizin peşinden koşturmak söz konusu olabilir.


ASLAN: Bu yeniay sizlerin para alanınızda gerçekleşiyor ve sizlerin maddi konularda daha dikkatli olacağınıza ve emeklerinizin maddi karşılığını alacağınıza işaret ediyor. Burcunuzun yönetici gezegeni Güneş te Başak burcunda yer aldığı için maddi anlamda sizleri daha fazla çalışmaya ve emeklerinizin karşılığını bulmaya yöneltiyor. Yeteneklerinizi ve becerilerinizi rahatlıkla kullanacağınıza ve projelerinizi kazanca dönüştürebileceğinize işaret ediyor. Çalışıp kazanmak mottonuz haline gelecek bu sonbaharda. Mars bu yeniaya kare yapıyor ve sizler için arkadaşlarla birlikte yapacağınız, içinde aktif olduğunuz gruplara ve topluluklara yönelik çalışmalarla para kazanma yollarını deneyeceğiniz görülüyor. Bir çok seçenek arasında kalabilir ve hangisini değerlendirmek istediğiniz ile ilgili kararlar almak için çaba sarf edebilirsiniz. Her işe bir anda el atılabilecek bu yeniay enerjisi altındayken enerjinizi doğru kullanmak sadeleşmek ve boşa kürek çekmemek önemli olabilir. İlişkiler ve para gezegeni Venüs burcunuzdaki geçişine devam ediyor. Sizleri daha güzel görünmek ve çekici olmak için motive ediyor. İlişkilerde de elbette daha sıcak samimi ve kalp enerjisi ile davranmaya iten bu yerleşim sizleri çekici kılacak ve dikkatleri üzerinizde toplayacaksınız. Yeniayın ertesinde Venüs ciddi ve mantıklı Satürn ile karşıt açı yapacak. İlişkilere bir miktar gerçekçilik ve mesafe getirebilecek bu görünüm 28-29 Ağustos tarihlerinde aktif olacak ve iyi haber ki bir iki gün sürecek. Bu günlerde daha itidalli ilerlemek akıllıca olacaktır. İletişim ve haberleşme gezegeni Merkür iletişim alanınızda geçiş yapmaya başladı ve sizleri yoğun bir iletişim yazışma ve zihinsel işlerin içine sokacak. Eğitsel konular kısa yolculuklar kardeşler ve yakın çevre ile görüşmek ve yazışmaların artacağı aşikar. İlişkilerde orta yolu bulmak hoşgörülü davranmak ve hakkaniyetli paylaşımlar yapmak isteyeceğiniz bir dönemdesiniz ve ilişkilerde dengeli davranmak için şansınız olacak. Bilinçaltını açan farkındalığı artıran ve ruh dünyanızı dengeye oturtan çalışmalar yapmak için de sizlere imkan sağlayacak.


BAŞAK: Sevgili Başaklar ve yükselen Başaklar, burcunuzda gerçekleşen bu yeniay sizlerin yeni bir yaşam hedefi veya planını devreye sokabileceğinizi ve gelecek hedeflerinizi verimli bir biçimde yoluna koyabileceğinize işaret ediyor. Dış görünümünüze, beden ve ruh sağlığınıza yönelik iyileştirici adımlar atacağınız bir dönemdesiniz. Sadeleşmek ve fazlalıklardan arınmak derlenmek ve toparlanmak için bu yeniayın enerjisinden yararlanabilirsiniz. Burcunuzun yönetici gezegeni Merkür bu yeniayda Terazi burcundaki geçişine başladı ve sizlerin maddi kaynaklarınızı sembolize eden alanda bulunuyor. Maddi konularda verimli kararlar alacağınız ve bütçenizi daha iyi dengelemek için fırsat yakalayacağınız bir dönemdesiniz. Hak hukuk aramak aile ve iş ortakları ile adil bir paylaşım sağlamak ve iletişim yeteneklerinizi kullanarak verimli sonuçlar elde etmek için harekete geçebilirsiniz. Mars bu yeniaya kare açı yapıyor ve sizlerin kariyer alanında geçişini sürdürüyor. Kariyer hedeflerinize odaklanacağınız bunu yaparken becerilerinizi ve yeteneklerinizi en iyi şekilde değerlendirecek doğru seçimleri yapmak için çaba sarf edebilirsiniz. Bazılarınız birden fazla seçenek arasında kalabilir ve hangisinin en doğrusu olduğu konusunda karar almak için uğraşabilir veya birden fazla işi aynı anda yapmaya niyet edebilir. Neye ve nasıl yapacağınıza karar verdiğiniz zaman bu işleri rayına oturtmak için bir müddet çaba harcayacaksınız. Mars kariyer alanınızdaki geçişini 7 ay sürdürecek yeni başlayan işlerin yoluna girmesi veya halı hazırda deva