top of page

KİRON KOÇ’TA 17 NİSAN 2018

KİRON KOÇ’TA (17 NİSAN 2018 – TEMMUZ 2026)

SENİ SEN YAPAN EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİNİ BUL , BAŞKALARINDAN FARKLI DÜŞÜNMEKTEN VE DAVRANMAKTAN KORKMAYACAK O EŞSİZ SAVAŞÇI YANINI KEŞFETME ZAMANI


Yaralı Şifacı adlı asteroit Kiron 17 Nisan 2018’ de (MAYIS 2010 da geçiş yaptığı ) Balık burcundan çıkıp Koç burcuna geçiyor. Çaresizliklerimizi , çocukluktan gelen negatif tutumları, ruhumuzda açılmış yaraları,  iyileşmeyen derin psikolojik korkuları ve kendimizde dönüştüremediğimiz engelleri temsil eden Kiron artık benlik duygusu ile alakalı Koç burcunda olacak ve kendi benliğimizi araştırmayı kimlik duygumuzu sağlamlaştırmayı ve yanlış kanıksadığımız psikolojik tortuları ve negatif yargılarımızı değiştirmeyi ve bu alandaki yaralarımızı şifalandırmayı temsil eden Koç’ta 8 yıl boyunca geçiş yapacak.


Bu süreçte kendine güven duymak girişken olmak inisiyatif almak bağımsız ve başına buyruk olmakla ilgili konularda kendimizi tanımaya sıkıntılar çekmeye başlayacağız. Koç yaşam dolu olmayı enerjik girişimleri cesareti öne çıkaran bir burçtur. Hepimiz bu konularda değişime ihtiyacımız olduğunu göreceğiz. Kiron kalbinin arzusunu yerine getirirken yaralandı ve bu yaradan kurtulmak için bir bedel ödemeye razı oldu. Bu anlamda her birimiz çaresiz kaldığımız durumları görüp bundan kurtulmak için bir bedel ödemek durumunda kalacağımız seçimler yapabiliriz. Kiron bu burçtayken kişi varlığını ve var oluşunu sorgulamaya başlar. Ben aslında kimim? Neden buradayım? Niçin bu yaşam beni bu kadar savaşmak durumunda bırakıyor? Gibi sorular sorarız. Hayatın bizi köşeye sıkıştırdığı özgürlüğümüzü ve bağımsızlığımızı elimizden aldığı noktaları daha fazla görmeye hissetmeye başlarız. Özgürlüğümüzü elimizden alan tema neyse, fark ederiz ki bu alandaki kişilere ipleri ve idareyi bırakmak için biz geri çekilmişiz. Bunun sebepleri ya mücadele etmekten yorulduğumuzdandır, ya kendimize yalnız başarabileceğimize güvenmemişizdir. Artık bu durumdan ötürü kendimize de kızmaya başlarız. Çünkü karşımızdakinin yöntemi tutumu ele alışı bize ters gelmeye başlar. Bir yandan da zamansız çıkışlar öfkeler ve atılımlarla  kendimize zarar verdiğimizi düşünürüz. Artık kendi kendimize kalmak başarmak ve kendi kendimizin patronu olmak için özlem duyacağız ve bunu başarmak için değişeceğiz elbette bedelleri olacaktır. Kendi arzularımızı tatmin etmediğimiz çevremizin bu anlamda bize destek olmadığı durumlarda kızmak ve bağı koparmak mümkün. İnisiyatif almayı deneyimleyeceğiz. Eşsiz olduğumuz bir konuyu bulma yolunda kendi çaresiz kırılgan karışık taraflarımızı görerek sancılı başlangıçlar yapabiliriz. Başkasının kimliği ışığında beslenmemeyi onların kalıplarına sığmamayı öğreneceğiz. Bu anne baba eş patron vb her kim olursa olsun , yaratıcı benliğimizi tanımanın ve “Ben” buyum ,buradayım ve  ben de varım demenin zamanı geliyor.


Carl Jung’un Kiron’u Koç Burcundaydı. Freud ile yaşadığı çatışma sonucunda ve onun gölgesinden çıkma cesareti gösterdiğinde , kendi keşfettiği yöntemlerle kendi iç dünyasını araştırdığı ve yeni psikolojik çözümlere ulaştığı süreçler yaşadı. Öncü oldu ve çığır açtı. Hepimizin kendimiz için açacağı yollar olacaktır. Yürünmemiş patikalarmızdan yürümenin iç dünyamızı keşfetmenin ve kimseye benzemez yanlarımızı açığa çıkarma zamanıdır.


Naz Bayatlı


30 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page