top of page

YAZ GÜN DÖNÜMÜ HARİTASI VE TÜRKİYE


20 HAZİRAN 2024 23:51


Kuzey Yarım Kürede Yaz Gün Dönümü bu gece saat 23:51 de Güneş’in 0 derece Yengeç burcuna geçişi ile gerçekleşiyor.


Mevsim dönüş haritaları Güneş’in mevsimleri değiştiren Koç-Yengeç-Terazi ve Oğlak burçlarına geçtiği zaman çıkarılır ve bu haritaya göre o mevsimin genel temalarını görmek için incelenir. Bu haritalara İngress/Giriş haritası adı verilir.


Yaz Gün Dönümüne giriş haritasında Balık burcu yükseliyor ve yükselende Satürn ve Neptün yer alıyor. Türkiye’nin doğum haritasının 9. Evi yani hukuk ve yargıyı, akademik konuları ve yurt dışı ve yabancılarla ilişkileri din felsefe ve kültür temalarını içeren evi yükseliyor. Satürn ve Neptün de bu alanda yer aldığı için bu yaz demek oluyor ki, bahsettiğim temalarda yeniden yapılanma içerecek veya sınırların ne olduğunu odak noktamıza getirecek hukuk anayasa ve politikaların ön planda olacağı bir yaz bekliyor bizleri. Bizi zayıflatan ve önümüzü görmemizi engelleyen temaları ve kör noktalarımızın olabileceğine işaret eden Neptün’ü de yorumlarsak öğrenilmiş çaresizliklerin bizi etkileyebileceğine de işaret ediyor. Din hukuk anayasa yargı ve kültür ile ilgili konuların gerçekçi bir biçimde tartışılması gerekebilir.


Güneş Venüs ve Merkür Yengeç burcunda ve 5. Ev adını verdiğimiz çocukları yaratıcılığı eğlence alanlarını ve mutluluk konusunu sembolize eden evde yer alıyor. Türkiye haritasına göre yükselen burcumuz olan Yengeç’in bu 5. Ev dediğim eve denk gelmesi bu yaz çocukların gençlerin yaratıcılığının onların gelişimi kişisel ifadesini geliştirmesi korunması beslenmesi ve güvende olması ile ilgili konuların ön plana çıkabileceğine işaret ediyor. Yükselene iyi açı yapan bu gezegenler 9 ve 5. Evlerin bağlantısı aracılığıyla gençlerin eğitim dünyası, ne kadar bireyselliklerini ortaya koyabildikleri ve eğlence oyun ve gelişim alanlarının önemi konuşulabilir. Sosyal medya konuları da ayrıca çocuklar ve gençlerle ilgili olarak bu mecraları nasıl kullandıkları nasıl kendilerini ifade ettikleri ve bu alanlarda ki güvenliklerinin göz önünde olabileceğine işaret ediyor. Aynı zamanda toplum olarak mutlu olmak eğlenmek ev aile ve çocuklarla ilgili konulara daha fazla sarılacağımıza işaret ediyor.


Ay Yay burcunda ve tepe noktasında yer aldığı için Ay da halkı toplumu aidiyet duygusunu ve genel eğilimleri sembolize ettiği için, toplumun, halkın özgürlüklere bakış açısı, bir arada yaşama kültürü ve inanış ve inançları ve bu konulardaki serbestliği önemli olacak. Aynı zamanda Satürn ile kare yapan Ay duygusal olarak kısıtlanmak istemediğimize işaret ediyor.

Mars Boğa burcunda ve iletişimi okulları yolları ve yolculukları sembolize eden alanda yer alıyor.


Mars Boğa’da zararlı yerleşimde kabul edildiği için iletişim de tabularım değişmez sabit ve değişmez fikirlerin olacağına farklılıklara veya aşina olmadıklarımıza pek yer vermek istemeyeceğimizi gösteriyor. Eğitim öğrenciler  okullar konusunun bu yaz bizleri uğraştırabileceği ve enerjimizi bu konuya yöneltebileceğimiz aşikar ancak Mars bu burçta çok rahat etmediği için bizi yoracak tartışmalara inatlaşmalara ve geri adım atmamak için sabit bir tutumla hareket edilebileceğine işaret ederken, bildiğimiz yoldan da şaşmak veya sapmak istemeyeceğiz. Uranüs’ün de bu alanda Caput Algol ile kavuşumda yer alması sebebiyle söylemek istediklerimizi dile getirirken sertlik ve keskin bir dil kullanılabilir. Değişmez kalıpları kırmak ya da tutmak arasında kalınabilecek bir zorluk olabilir.


Jüpiter İkizler iç işlerini vatan güvenliğini ve muhalefet partisini sembolize eden alanda yer alıyor. Bu sebeple ikizlerin iletişim kuran diyaloğa ihtiyaç duyan ve fikir üreten bir tavıra  işaret etmesi, aynı zamanda ikili veya çoklu seçenekler üreterek çözümlerin bulunabileceğini gösteriyor. Şans ve fırsatlar bu yolla gelecektir. Farklı katmanlardan ve düşüncelerden gelenlerin bir araya gelerek diyalog kapısı açmaları önem kazanıyor. Devletin İç işlerinde gelişime ve büyümeye yönelik fırsatlar yakalamaya hazır olduğunu ve vatan güvenliği ile ilgili konularda şanslı gelişmelere adım atılabilecek bir dönemdeyiz.Naz Bayatlı

 

 

 

31 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page