top of page

BAŞAK BURCUNDA DOLUNAY

Zihinsel, ruhsal ve bedensel anlamda bir bütün olarak kendine özen gösterme zamanı.


7 MART 2023 SAAT: 15:41 16 DERECE BAŞAK’TA


ESKİ YAPRAKLARI DÖKÜP TAZE YAPRAKLARA YER AÇMA ZAMANI.


Önemli bir dolunay zamanına daha gelmiş bulunmaktayız. İlkbahara girmemize az kaldı, 15 gün sonra Güneş Koç burcuna girecek hatta Koç’ta yeniay fazında giriyor olacak ve Kuzey Yarım Kürede resmen İlkbahar mevsimi başlıyor olacak.

Gökyüzü bu yılın ilk yarısında bayağı disiplinli ve istikrarlı bir şekilde yeniay ve dolunayları aynı derecelerde gerçekleştiriyor. Son 3 yeniay nasıl bir burcun 1 derecesinde gerçekleştiyse, son dolunaylar da ( Yengeç, Aslan) 16 derecede gerçekleşti, üçüncü olarak Başak dolunayı da 16 derecede yer alıyor, hatta Nisan’daki Terazi dolunayı da 16 derecede gerçekleşecek.

Başak burcu bildiğiniz gibi derlenme toparlanma arınma temizlenme ve verimli olmakla ilgilidir. Hizmet etmek, iyileştirmek ve mükemmel plan yapmak dürtüsü ile hareket eder. Başak aynı zamanda günlük yaşamımızı, rutin işlerimizi ve çalışma düzenimizi ve sağlık konularını sembolize eden astrolojik evin de burcudur.


Ay duygusal gereksinim ve itilimlerimizi taşıyan bir sembol olduğu için, dolunayın yüksek enerjili ışığında, içinde bulunduğu burcun özellikleri bir kat daha artar ve o enerji hepimize yansımaya başlar. Biz de yaşamımızda dolunay ışığı ile aydınlanan bir alanı odak noktamıza alır ve krizleri stresleri çözmeye çabalarız.


Dolayısıyla bu dönemde bir çoğumuz günlük hayat işlerimizde ve çalışma düzenimizde eksikliklerimizi veya düzeltilmesini istediğimiz alanları belirleyip değiştirmeye çabalayacağız. Çalışma arkadaşlarımızla verimlilik analizi yapacağız. İş hayatında bizi yoran işimizi engelleyen veya ilerlememizin önündeki engellerin ne olduğunu çok daha net bir biçimde görerek bunlara pratik çözümler bulmaya çalışacağız. Her dolunay bir farkındalık zamanıdır. Güneş ve Ay karşıtlığı bizleri istediklerimizi daha derinden fark ettirirken, fiziksel gerçekliğimizin şartları ile karşı karşıya bırakır. Bu ihtiyacı nasıl gerçekliğimiz ile dengeleyeceğimizi başarmak adına düşünmeye başlarız.


Sağlığımıza özen göstermek bizi ruhen ve bedenen yoran streslere karşı çözümler üretmeye yöneleceğiz. Wellness arınma detoks yoga meditasyon beslenme diyet ve egzersiz yaparak kendimize daha fazla önem verebiliriz.


Bu dolunayda Satürn hemen dolunayın ardından Balık burcundaki seyahatine başlayacak. 7 Mart saat 16:35 te artık 3 yıllık Balık geçişi başlıyor. Bir dönem hepimiz için kapanıyor. Yeni bir yaşam planı dersi ve planı ile hareket etmeye başlayacağız ve sorumluluk alanlarımız değişecek.

Dolunayda gökyüzünde Güneş ve Merkür Balık’ta, Jüpiter ve Venüs Koç’ta bir yanımız melankolik ve hüzünlü bir yanımızla ateş parçasıyız. Bu şiir geldi aklıma hangi tarafımıza dayansak acaba.


“Bir mevsim gibiyim. Bir günlük güneşlik bir kar boran,

Bir merdiven gibiyim. Bir inişli bir çıkışlı,

Bir ağaç gibiyim. Bir yanım yaprak açar bir yanım yaprak döker,

Bir köylü gibiyim. Bir gün emekçi bir gün efendi.

Tıpkı hayat gibiyim işte,

Ve bir yanım bayram,

Ve bir yanım hüzün.”


İlhan SEVİN


BURÇLARA GÖRE DOLUNAY NE GETİRECEK?


KOÇ:

Günlük yaşamınızda huzur bulmak ve düzeninizi sadeleştirmek için güçlü bir itilim hissedebilirsiniz. Ruhunuza iyi gelecek konulara yönelmeniz ve bedeninizi güçlendirmeniz gereken bir zamandasınız. Bu yeni döneme girerken günlük hayatınızı, çalışma düzeninizi ve alışkanlıklarınızı yeni bir bakış açısıyla ele almak isteyecek ve belki de hayal ettiğiniz şeylerin konusu değişecektir. Ruhunuzun ve zihninizin derinliklerinde yeni bir yaşam planı oluşmaya başlamış olabilir. Sağlığınıza özen göstermeye başlayacaksınız, sindirim mide boşaltım sistemi sağlıklı beslenme alanında kendinizi daha fazla koruyabilir, spor sağlıklı yaşam welness gibi konulara daha fazla eğilebilirsiniz. Bedene iyi bakmaya başlayıp ruhunuzu ihmal etmemeli elbette, spiritüel yanınızı aktive edeceğiniz günlerdesiniz. Venüs ve Jüpiter burcunuzda geçişini sürdürüyor. Bu ikili sayesinde sizi destekleyen güçlü ateş enerjisi ile isteklerinizin peşinden koşabileceğiniz kalbinizin götürdüğü yere gidebileceğiniz bir dönemdesiniz. Dikkatleri üzerinize topladığınız ve çekiciliğiniz de arttığı için genel anlamda sosyal ya da özel hayatınızda istediklerinizi elde etmeniz güç olmayacaktır. Burcunuzun yönetici gezegeni Mars hala İkizler burcunda geçişini yapmaya devam ettiği ve bu süreçte Mart ortalarına kadar Neptün ile kare açı yapacağı için aşırı iletişim içinde olmak sizi mutlu etmeyecek karar alma mekanizmanız yavaşlayabilir ve en önemlisi yanlış kararlar alabilme olasılığı sebebiyle her duyduğunuza inanmamak her davete talebe atlamamak akıllıca olabilir.


BOĞA:

Bu dönemde mutlu olmak sevdiğiniz şeyleri yapmak aşkı flörtü romantizmi hissetmek, sevdiğinizden sizi sevdiğini daha somut jestlerle göstermesini isteyebilirsiniz. Siz de hayatınızdaki özel kişiye gerekiyorsa yardım etmek el uzatmak için hazırsınız. Ancak elbette dolunaylar duygusal stresleri ortaya çıkarabilecek zamanlardır. Sevdiğiniz kişiyle sınırları çizemediğiniz hayır diyemediğiniz hizmet ve yardım bilinciyle davranıp karşılığında aşırı özverili davranmaktan yorulduğunuzu hissettiğiniz bir duyguda olabilirsiniz. Titiz dikkatli ve eleştirel olmak her zaman iyi tepkilere neden olmayabilir. İlişkinizi çok detaylı irdelemek ve karşınızdakine dırdır etmekten kaçınmalıdır. Partnerinizin sağlığı ve iyiliği için çaba gösterebilirsiniz. Ayrıca siz de yaratıcı yanınızı açığa çıkaracak el becerilerinizi veya organizasyonel yeteneklerinizi kullanacak işlere yönelirseniz başarısız olma ihtimaliniz yok. Bazı Boğalar bu dönemde bir ilişki bir arkadaşlık veya bir gelecek planı için son kararı alma aşamasında olabilirler. Bu kararı alırken dikkatli mantıklı pragmatik davranmak ve size hizmet eden çözümlere doğru adım atmalısınız. Kurban rolüne düşebileceğiniz seçimler yapmamalısınız. Burcunuzun yönetici gezegeni Venüs Jüpiter ile Koç’taki geçişine devam ediyor. İş ve Çalışma alanında yeni fırsatlar elde etmek yeni bir atılıma ve değişime doğru gitmek üzere kararlar alabileceğiniz bir zamandasınız. Sosyal çevreniz arkadaşlıklarınız ve içinde bulunduğunuz grupların içinde yeni sorumluluklar elde edecek ve bazılarını da hayatınızdan çıkararak yolunuza devam edeceksiniz.


İKİZLER: Bu dolunayda ev aile yerleşim konuları sizin için ön planda olacak. Evi düzenlemek temizlemek derlemek ve toplamak işlerinizde artış olursa şaşırmayın. Aile üyelerinizle, ebeveynlerinizin iyiliği ve sağlığı için el uzatabilirsiniz. Bazı İkizler taşınmak yer değiştirmek ve başka bir yerde yaşama planı yapmak, kiralama veya satma konularında karar alabilirler. Ev yaşamınızda günlük rutinlerinizde veya evden çalışan İkizler varsa, evden çalışma düzeni ve konforunuzu sağlamak için çaba gösterebilirsiniz. Kariyer konularında atılım yapmak sanat estetik ve görsellik içeren işlere el atmak ta mümkün. Burcunuzun yönetici gezegeni Merkür bu dolunayda Güneş’le beraber Balık burcunda yer alıyor, kariyer alanınızda geçiş yapıyor ve kariyerinizle ilgili hayallerinizi ve ideallerinizi gerçekleştirmek konusunda yaratıcı fikirlerinizi hayata nasıl geçireceğinizi planlayabilirsiniz. Burcunuzda halen geçişini sürdürmekte olan Mars bu dolunayda Neptün ile kare açı yapıyor. Dolayısıyla, kariyer ile ilgili gelecek planlarınızı ya da atılımlarınızı yaparken öncelikle sağlam somutlaştırması kolay ve akılıcı adımlar atmanız doğru olacaktır. Karar alırken elinizdeki verileri iyi değerlendirmeli, beklemek gerekiyorsa beklemelidir. Belirsizlikler olabilir ve süreçlerin netleşmesi zaman alabilir sabırlı davranmalı süreçlere saygı göstermelidir. Acele etmek ve sabırsızlık göstermek işleri daha çok karmaşıklaştırır.


YENGEÇ:

Bu dolunayda kardeşler yakın çevre eğitimler ve zihinsel projeler alanınız aydınlanıyor. Günlük işleri yapmak adına çok daha verimli olacaksınız. Hem kendinizin hem çevrenizin yakınlarınızın hayatlarını kolaylaştıracak bilgi ve yardımı vereceksiniz. Eğitimler, zihinsel projeler ve satış pazarlama işleri web siteleri kitaplar ve elektronik aletlerle ilgili konulara eğilebilir, işinize yarayacak düzenlemeleri yapabilirsiniz. Bu dönemde oldukça pragmatik, pratik ve iş bitirici olacaksınız. Uzaklarla bağ kurmak, uluslararası işler eğiitmler akademik konularla uğraşmak veya resmi devletle kamu kuruluşlarıyla mahkeme veya resmi evraklarla uğraşma işleriniz de olabilir, bunları derlemek toparlamak eksiksiz düzenlemek için uğraş verebilirsiniz. Uzun yolculuklar yurt içi/d