top of page

KOÇ BURCUNDA YENİAY 21 MART 2023


YENİ ENERJİLERLE YENİ BİR DÖNEME GİRİŞ YAPACAĞIZ.


Bu yeniay, Kuzey Yarım Kürede Bahar mevsiminin başladığı 21 Mart’ta Güneş’in Koç burcuna geçmesinin hemen ardından geliyor. Bir de yepyeni taze enerjileri sembolize eden 0 derece Koç burcunda gerçekleşecek. Yeni bir mevsime giriş yaparken Koç burcunun sembolize ettiği taze başlangıçları hayatımıza almak adına adım atmaya başlayabiliriz. Her yeniay yeni bir döngü başlatır ve 7 Mart’ta yer alan Başak burcundaki dolunayın etkilerinin kapanışını görüp yeni bir enerji ile başka bir duruma doğru odak noktamızı değiştirmeye başlayacağız.


0 derece Koç burcunda yer alacak bu yeniay, astrolojik sembollerin dilini okuduğumuzda oldukça güçlü etkiler altında gerçekleşiyor. Öncelikle yeniayda şans ve fırsatlar yıldızı Jüpiter ve Kiron kavuşum yapıyor. Kiron diğer adıyla “Yaralı Şifacı” Koç’ta pozitif bir benlik geliştirmenin kendine güvenmenin kendi yolunda ilerleme gücünü geliştirmenin önemini vurgular, ayrıca geçmişten gelen bir meseleleri ani öfkelerle ele alma alışkanlığına sahip olabiliriz. Diğer yandan Kiron Koç’ta kendimizle ve başkaları ile savaşmanın, sabırsızlığın, hızın, telaşın, öfkenin, tedbirsizce risk almanın, vurdumduymaz ve başına buyruk davranmanın ruhumuzda açtığı ve açacağı yaraları ifade eder. Bu yeniay Jüpiter ile beraber kişisel gelişimimizi yeni bir benlik duygusu ve farkındalığı ile enerjik bir biçimde hayata geçirebilecek bir dönemin başlangıcında olduğumuzu gösteriyor. Hayatımızda bir konuda kişisel savaşımızı ve mücadelemizi başlatmanın zamanı geldiğine işaret edebilir. Bir yandan da bu mücadeleyi kazanmak için yapılması gerekenleri acele etmeden telaşla ve gereksiz riskler alarak başlatmamız gerektiğini anlatıyor. Yapacağımız yeni başlangıçlarla, alacağımız yeni kararlarla geçmişten getirdiğimiz sorunlara yönelik çözümler bulmaya çalışacağız

Güneş ve Ay’ın birlikteliği ruh ve bedeni sembolize eder. Uyumlanmayı, bütünlenmeyi sembolize eden yeniaylar içimizdeki arzu ve niyetleri, dışımıza ve fiziksel koşullarımıza taşımak için yeni bir enerji ile harekete geçme zamanlarıdır. Koç’un enerjisi yüksektir, ideallerimiz için ya savaşacağız ya yenileceğiz, ayağa kalkmanın ve harekete geçmenin zamanı. Kiron’un temsil ettiği cesaret edemezsen yara alırsın, kendine güvenemezsen atıl ve pasif kalırsın etkisini unutmayarak öne atılmalıyız.


Yeniaya Kerb adlı Pegasus TK yıldızındaki bir sabit yıldız eşlik ediyor. Ayrıca bu alan 26 . Ay Menzili ve adı Al Farg Al Mukdin


Satürn ve Mars karakterindeki bu yıldız negatif tutumlara ve kendi başına açabileceğin sorunlara işaret eder. Hastalıkları, hastalıkların iyileşmesi için atılan adımları, tutsakları veya zor durumdaki kişilerin serbest kalmasını, yıkılan binaları ve etkilerini, evsizleri ve barınma problemlerini anlatır. Özellikle Kerb yıldızı sevgililer arasında yer alabilecek tartışmalara ve duygusal dengesizliklere işaret edebileceği için bu konuların gündemimizde olabileceğini gösteriyor.

Bu yeniay belki de bireyselliğimize daha fazla önem vererek, biraz içimize dönüp, kafamızı dinleme ihtiyacını da anlatıyor. Aşklar ve ilişkilerde daha fazla baş başa kalmaya ihtiyaç duyduğumuzu ve birbirimizle daha yakınlaşarak tanımak için baş başa vakit geçirmenin gerekliliğini anlayacağımızı vurguluyor. Bazılarımız bu sınırlamalar içinde geçirdiğimiz vakti belki kendini bulmak , içine dönmek, kafa dinlemek veya sevdiğiyle baş başa kalmak ve sevdiklerini tehlikelerden uzak tutarak tekrar aile olma duygusunu yaşayacağı bir sürece çevirebilir.


BURÇLARA GÖRE YENİAY TEMASI

YÜKSELEN BURCUNUZA GÖRE ÖNCELİKLE OKUYUNUZ. DAHA SONRA BURCUNUZU OKUYABİLİRSİNİZ.


KOÇ: Burcunuzda gerçekleşecek bu yeniay size yaşam hedeflerinizde yeniliklere doğru adım atacağınız bir başlangıç getirecektir. Taze başlangıçlar yapabilecek ve yeni bir eylem planıyla harekete geçeceksiniz. Rekabetçi ve lider ruhunuz açığa çıkabilir. Sabırsız, tahammülsüz ve öfkeli davranma dürtünüz artabilir, buna karşı kendinizi kontrol etmeye çalışabilirsiniz. Jüpiter ve Kiron’un burcunuzda yer alması nedeniyle eski streslerden bazıları su yüzüne çıkabilir. Eski ilişki temaları bastırdığınız öfkeler veya ilişki bozabilecek sabırsızlıklar su yüzüne çıkabilir. Yine de bunların üstesinden gelmek için gücünüz olacaktır. Belki bu sizi rahatsız eden kişilere veya durumlara yönelik bir eyleme geçme planı yapacaksınız. Geçmişten gelen ev yaşamı ve kariyerle ilgili kalıplarınızın artık size yaramayan bir şey katmayan taraflarını görüp bir yeni tutum belirleme şansınız var. Diğer yandan, dış dünyada yaratıcı fikirlerle yeni hedeflere gidebileceğiniz, yaratıcılığınızı kullanıp gelirlerinizi artıracağınız fırsatların size doğru geldiği bir dönem olacaktır. İlişkiler alanında daha kararlı ve kendinizi ön plana alarak davranmak isteyeceksiniz. Sizi sıkan üzen durduran stres katan kişilere dur demek isteyebilirsiniz. İzole kalıp biraz kafa dinlemek de size iyi gelebilir. Venüs para alanınızdan geçiş yapmaya başladığı için maddi konularda daha sağlam mantıklı ve istikrarlı davranmanız mümkün olacaktır.


BOĞA: Bu yeniay sizin arka plan işlerinizi, bilinçaltınızı yalnız kalıp içinize çekildiğiniz alanı sembolize eden bir enerjide gerçekleşiyor. Bu yeniay süresinde daha fazla yalnız ve kendinizle baş başa kalıp dinlenme kendini bulma ve enerji toplama fırsatı yakalayabilirsiniz. Diğer taraftan, bitmemiş gecikmiş işlerinizi halledebilir, kendi alanınızda konsantre olup çalışma fırsatı yakalayabilirsiniz. Bahara adım attığımız bu yeni mevsime adapte olana kadar konfor alanınızda kalmalı bir yandan yeni bir çalışma planı yaparken, bir yandan da dinlenme ruhunu dinleme ve unuttuğunuz keyiflere geri dönüş zamanı olabilir. Eksik kalmış işleri tamamlayabilir, işlerinizin el atamadığınız bir takım eksiklikleri varsa bunlara yönelik tamamlama yapabilirsiniz. Spiritüel, manevi konularla ilgilenebilir, meditatasyon yaparak veya manevi yaşamınızı canlandırarak ruhunuzu besleyebilir, sakinleştirici disiplinlerle ilgilenmeye başlayabilirsiniz. Yeniayda Jüpiter ve Kironun da Koç burcunda olması ve bu alanda yer alması sebebiyle bilinç altınızda sizi yoran içinizde tuttuğunuz öfkeleri dönüştürmek bunlara yönelik içinizi araştırmak ve bilinç altınızı rahatlatmak için bu içe dönüşü pozitif anlamda değerlendirebilirsiniz. Acıları yaraları ve stresleri fark edip dönüştürmek gelişmek ve ilerlemek için harika bir fırsatınız var. Burcunuzun yönetici gezegeni Venüs artık burcunuzda, cidden aşk, ilişkiler, güzelleşme, kendine bakma, keyiflere vakit ayırma, doğaya çıkma dinlenme zamanındasınız. Rahatlama, sakinleşme ve içinizde sizi huzura yer ayırma zamanıdır.


İKİZLER: Bu yeniay sizin arkadaşlıklar, grup aktiviteleri, gelecek projeleri alanınızda gerçekleşiyor. Arkadaşlarla gruplarla ve içinde aktif olduğunuz topluluklarla yeni bir projenin planını yapmaya başlayabilirsiniz. Bu dönemde çok daha fazla kişiyle konuşma iletişim kurma yazma anlatma yaratıcılığınızı kullanma fırsatı bulacaksınız. İletişim gücünüzün oldukça keskin olduğu ve yeni fikirlerle dolu olduğunuz bir dönem olabilir. Diğer yandan, içinde bulunduğunuz topluluklarda, arkadaşlıklarda sizi öfkelendiren, tahammülsüz kılan durumlar varsa bu konularda eyleme geçmek ve düşüncelerinizi dile getirme fırsatı bu yeniayla gelebilir. Gruplar birlikte hareket ederken plansız hızlı ve sabırsızlıkla hareket etmenin işe yaramayacağını göreceksiniz. Bu alanda yer alan Jüpiter Kiron kavuşumu sebebiyle, bir arada hareket etmenin gereklilikleri ve bir gruba entegre olmanın önemini fark edeceksiniz, bu esnada da bireysel tercilerinizi ve benlik duygunuzu korumanın önemini görüp buna yönelik ne yapacağınızla ilgili kararlar alabilirsiniz. Ne olursa olsun hareketli yaratıcı ve sosyal olmakla ilgili gelişmelerin yaşandığı bir döneme giriyorsunuz. Burcunuzun yönetici gezegeni Merkür de artık Koç burcunda yer alıyor bu sebeple hızlı düşünüp hızlı karar alacak ve geleceğe istekli bir enerjiyle atılacaksınız. Rekabet edebilecek ve kazanma duygusu ile hareket edeceksiniz. Kazandıran formülleri bulabileceksiniz.


YENGEÇ: Bu yeniay sizin iş ve kariyer alanınızda gerçekleşiyor. İş konusundaki hedeflerinizi ilerletmek adına bu yeniay size taze başlangıç yapma fırsatı getirecektir. Jüpiter ve Kironun da burada yer alması sebebiyle yeni başlangıçlar yapmak konusunda hem isteklisiniz hem de hızlı davranmak isteyeceksiniz ancak siz acele etmek isterken sizi engelleyen geciktiren kişiler durumlar veya düzensiz giden işler yüzünden stres içinde olabilirsiniz. Bir taraftan ne kadar hızlı ilerlemek isteseniz de göreceksiniz ki sizin hızınızla başkalarının hızı eşit değil ve yavaşlamak gerekecek. Bu da size sabır etmek tahammül göstermek ve beklemek ile akışa girmenin dersini vermekte. Annelik babalık görevlerinizde sizi yoran kararlar almanız gereken bunu esnek ve tahammüllü bir biçimde yapmanın gerekliliğini görebilirsiniz. Bu dönemde iş kurmak yeni bir işe başlamak ve kariyer hedeflerini ileri taşımak isteyen Yengeçler içinde başlangıçlar yer alabilir. Önümüzdeki dönemde tutulmalar da bu alanda yer alacağı için büyük ihtimalle iş ve kariyer hedefleriniz değişiyor büyüyor ya da yenileniyor olacaktır.


ASLAN: Bu yeniay sizlere uzun yolculuklar yapmak, sınavlar, akademik çalışmalar, yurt dışı bağlantılar veya hukuki ve resmi işler için yeni başlangıçlar yapma fırsatı getirebilir. Yayınlar, kitaplar, baskılı malzemeler ile ilgili işlere el atabilir, sosyal medya veya internet üzerinden yapılacak işlerle ilgili mecralarda paylaşım yapmak, satmak pazarlamak veya bilgi ve düşüncelerinizi yaymak için güzel bir fırsat var. Hukuki ve resmi işlerinizi ele alabilirsiniz. Bu dönemde başlayacak işler hızla ilerleyecektir. Devletle veya resmi kurumlarla ilgili süreçleri başlatabileceğiniz bir zamandasınız. Farklı kültürlerle, yaşama bakış açısıyla, yeni kültürlerle haşır neşir olmak isteyebilirsiniz. Ruhunuza iyi gelecek entelektüel olarak sizi besleyecek konularla daha fazla ilgilenebilirsiniz. Sertifikalar, sınavlar, ödüller, başarıların onaylanması gibi konularda yeni haberler alabilirsiniz. Bu dönem hepimiz için hızı, kararlılığı ve cesaretli davranarak atılım yapmayı öne çıkaran bir süreç olacak. Bir Aslan olarak bu güçlü ateş enerjisindeki yeniayın içinizdeki ateşi canlandırması ve eğer enerji düzeyinde raydan çıktıysanız sizi yola yeniden koyacak bir başlangıç imkanı getirebilir. Sizi motive edecek düşünceleri, eylemleri ve yaratıcı çalışmaları hayatınıza tekrar katın. İçinizdeki ateşi alevlendirmeniz bile çok büyük adımlar atmanız için yeterli olacaktır.


BAŞAK: Bu yeniay maddi konularınızı ele aldığınız, varsa borçlarınızı, kredi alma işlemlerini, beklediğiniz paraları düzene soktuğunuz bir dönem olabilir. Mali krizleri çözmek için mücadele ediyor olabilirsiniz. Hem zihinsel streslerle başa çıkmak gerekecektir hem de kendinizi psikolojik olarak güçlendirmek için çözümler üretebilirsiniz. Aileyle para paylaşımı, vergi, sigorta, tazminat benzeri işler, kredi borçlarını ödeme veya bonus alma gibi konular varsa bu süreçte harekete geçebilirsiniz. İş ve yatırımlar konusunda yeni fikirleriniz olabilir. Ticari konular aklınızda olabilir tüm bu maddi işleri planlamak içim eyleme geçmek isteyebilirsiniz. Bu alanda geçişini sürdürmekte olan Jüpiter sizlere yeni iş fırsatları veya ticari fikirler getirebilir. Kironun da bu alanda yer alması sebebiyle acele ve hızlı ilerlemek istediğiniz durumlarda beklemek veya gecikmek sizi zorluyor olabilir. Burcunuzun yönetici gezegeni Merkür de bu esnada Koç burcunda yer aldığı için atak kararlı ve hedefe odaklı olabilirsiniz. Ancak bir yandan da İçinizde bastırdığınız endişeleri ve kaygıları dönüştürme zamanı pasif öfkeleri yatıştırmak ve bilinçaltınızı rahatlatmak şart gibi duruyor. Aile ile ortak bütçe alanında maddi konuları halletmek ve daha fazla gelir elde etmek için harekete geçme ihtiyacı görülebilir. Bir yandan da ticaret yapan veya kendi işini yapan Başaklar için iş alanında iş birlikleri yapmak veya ortaklı işler planlamak için girişimde bulunabilirsiniz. Arkadaşlarla bir yaratıcı alana yatırım yapmak için düşünüyor olabilirsiniz.