top of page

MERKÜR RETRO

MERKÜR RETRO

SENİNLE BAŞIM DERTTE !


Merkür Güneş sistemimizde diğer gezegenlere göre Güneş’e en yakın gezegen olması sebebiyle daha sık Retro olur. Merkür kendi yörüngesi üzerinde ilerlerken hızlanıp Güneş’in önüne geçince biz Dünya’dan onu Geri Hareket ediyor gibi görürüz. Bu retro olayı yolda giderken hızla yanınızdan geçen bir arabanın tekerleklerini geriye doğru dönüyormuş gibi görmeniz ile aynı durumdur. Merkür senede 3 kez 23 gün boyunca Retro olur, buna durağan konumu da dahildir. Nadir olarak 4 kez geri gider. Yıl içinde Retroya başladığı burcun ait olduğu element grubunda devam eden bir seri ile geri harekette bulunur. Örneğin Koç’ta başladıysa R harekete, daha sonra Aslan ve Yay’da geri gidecektir.


Merkür Retro olgusu, daha doğrusu bir gezegenin Retro konumda olması hem modern hem de klasik astroloji bakış açısından problemli bir durumdur. İster geçişte retro olsun, ister natal konumda retro olsun, test edici etkileri kişi tarafından hissedilen bir astrolojik prensiptir.


MERKÜR RETRO ZAMANLARI


Merkür Retro zamanlarında, zorlayıcı durumlar ortaya çıkabilir. İletişim, haberleşme kesintileri, teknolojik teklemeler, bozulma ve çalışmama durumları ile sık karşılaşılır. Yanlış anlaşılmalar, gecikmeler, ters giden işler bu sebeple çıkan tartışmalar nedeniyle problemler yaşanabilir. Yolculuklarda, araç ve gereçlerle yapılan işlerde terslikler ortaya çıkabilir. İş görüşmeleri, anlaşmalar ve toplantılar sonuçsuz bitebilir. Muallak durumlar, kararsızlık ve belirsizlikler aklımızı karıştırır. Hırsızlık, aldanma ve bilhassa saklanan bilgilerin olması ve yanılma bu dönemde beklenebilecek etkilerdendir. Dolayısıyla, adımlarımızı azami dikkatle atmamız gereken bir zamandır ama bazen ne yaparsan yap akacak kan damarda durmayacaktır.

Diğer yandan, Merkür retro zamanlarında, tamamlanmamış yarım kalmış işler tekrar önümüze gelir ve tamamlama şansı elde edebiliriz. Eski dostlarla, sevgililerle haberleşip görüşebiliriz. Anılar canlanır nostaljik oluruz çocukluğumuza döneriz veya geçmiş yaşamlardan kalan karmik meseleler yine ortaya çıkabilir.


Her Merkür retro döneminin farklı etkileri olabilir. Bulunduğu burç ve kuracağı açılar, retro derecesinde veya durağan derecesinde kavuşum yaptığı sabit yıldızlar, sizin doğum haritanıza nerede veya hangi gezegeninizle açı yapıyor vb gibi durumlar sebebiyle Merkür Retrolaro herkes için farklı kişisel hikayeler barındırabilir, ancak kolektif anlamda yukarıda bahsetmiş olduğum Merkür gezegeninin sembolizmine ait konular genele yansıyan MERKÜR R konularıdır.


DOĞUM HARİTASINDA MERKÜR RETRO


Natal haritanızda Merkür retro ise çocukluk yıllarınızda, iletişim, eğitim veya yakın çevre arkadaş akraba ilişkilerinde zorluklar yaşamış olabileceğinize işaret eder. Kişi utangaç olabilir, sosyal fobilere sahip olabilir, kendini bazı konularda doğru ifade edemeyebilir veya düşüncelerini doğru bir biçimde açıklayamaz. İfade etmekten korkabilir veya çekinebilir. Duyulmadığından, anlaşılmadığından, dikkate alınmadığından dolayı şikayet edebilir. Yeteneklerinin ne olduğu konusunda belirsizlik veya kararsızlık yaşanabilir. Kişinin yüksek bir empati kurma kapasitesi vardır, ileriki yıllarda daha önce keşfedilmemiş yetenekler veya ilgi alanları ortaya çıkabilir. Kişi sezgilerini ve önsezilerini kullanmayı bilmelidir, iç sesine önem vermeyi ihmal etmemelidir.


Bir başka bakış açısıyla, Merkür retro karmik astrolojide geçmiş yaşamda öğrenilmiş ustalaşılmış bir yeteneğe, mesleki bir beceriye işaret eder. Kişi bu yeteneği bu yaşamda daha rahat ve sorunsuz kullanacaktır. Diğer taraftan, karmik borçlar da vardır. Yanlış kararlar alınmış ve kararlar başa iş açmış olabilir. Sözler iletişim bilgi vb gibi konularda kişi başına dert açmış olabilir. Karmik bağlarımız olan kişilerle karşılaşırız eğer dersimizi o kişiyle tamamlamamışsak Merkür retro dönemlerinde bu fırsat kapıları tekrar karşımıza çıkar ve bizse düzeltme rektifiye etme şansı tanınır.


Merkürü retro olan kişiler geçmişi şu andan daha çok sevebilirler. Geçmişi iyi hatırlarlar, anılarını saklarlar. Eskilere antiklere tarihe çocukluk anılarına kült olmuş akımlara bağlıdırlar. Güzel sözleri yazıları özel haberleri şiirleri şarkı sözlerini sevdikleri kitapları fotoğrafları saklamayı severler.


Merkürü retro olan kişiler, bir şeyi öğrenirken, iki kere tekrarlamak önceden hazırlık yapmak denemek prova etmek notlar tutmak ihtiyacı hissedebilirler. Bir şeyi iyi öğrenseler bile unutacaklarından veya başarısız olacaklarından endişe duyabilirler.

Kişi kendi kabahati olmayan durumlarla suçlanabilir, istemeden yanlış anlamalara karışıklıklara sebep olabilir. Söylenmemesi gerekenleri dile getirip asıl söylenmesi gerekenleri dile getirmeyebilir. Lafı dolandıran ve demagoji yapanlara da rastlayabiliriz ama suskun kalan içine atan pek çok Merkür R kişisi de vardır. Çocuklukta alay edilmiş ti ye alınmış dal geçilmiş sözle kalbi kırılmış sözüne güvenilmemiş veya başarıları takdir edilmemiş çocuklar olabilirler. Yetişkin zamanlarında kabak çiçeği gibi açılan bu çocuklar kendileri ile dalga geçenlerden tatlı intikamlar alacakları başarılar kazanabilirler.


Küçücük Fıçıcık ama içi dolu turşucuk Merkür; hayatımızın çok önemli alanlarını yöneten bir gezegendir.

Satürn karma, deneyim ve bilinç düzeyini, Jüpiter kişisel gelişimi felsefeyi kültürü bilgeliği ve inancı, Merkür de öğrenimi zihinsel becerileri ve düşünme biçimimizi gösterir. Bu gezegenler doğum haritasında Retro konumda oldukları zaman kişilerin farklı düşünme biçimleri öğrenme süreçleri ve değişik aktarım kalıpları ortaya çıkar.

Doğum haritanızdaki bu gezegenleri iyi anlamak kişisel gelişim yönünüzü iyi belirlemek için önemli bir farkındalık yakalamanıza yardımcı olacaktır.


Naz Bayatlı


Doğum haritasında ve Transitte Merkür Retro ne anlama gelir.
MERKÜR RETRO

66 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page