top of page

YILDIZI DÜŞÜK OLMAK NE DEMEK ?

Astrolojide yıldızı düşük olmak diye bir şey var mıdır diye çok soran oluyor. Öncelikle asaleten zararlı ve düşük konumdaki gezegenler evet gezegenin temsil ettiği konularda streslere neden olabilir .


Venüs Koç-Akrep-Başak Mars Terazi-Boğa-Yengeç Ay Oğlak-Akrep, Satürn Aslan Yengeç Koç vs vs. gibi, ayrıca düşük evlerde yer alan gezegenlerde yorucu çalışır 6-8-12. Evlerdeki gezegenler gibi. Ama majör olarak Ay’ın haritada düştüğü burçlarda , zor açılar altında ve zor evlerde olması yıldızı düşük deyimine yol açabilir. Ben şans noktasına da bakarım çünkü Ay’la alakalı bir arap noktasıdır. Para ve refahla meslekle ve kısmetlerin nasıl nereden gelebileceğine işaret eder. Şans noktanız Balık Yengeç Boğa Yay Terazi gibi burçlardaysa daha iyidir ama elbette Ay ile beraber incelenmesi gerekir ve güçlü konumda olması kişiye rahat huzur ve konfor getirir.


Zor durumdaki Ay sadece bunları yaşatmakla kalmaz , doğum haritanızdaki Yengeçin bulunduğu evin temaları ile ilgili olarak ta sıkıntı yaratır. Ay Satürn Mars Plüton Uranüs gibi gezegenlerle kare veya karşıtlık yapıyorsa koşullar kişi için zordur. Mesela Ay Plüton kavuşumlu bir insan Akrep gibi çalışan etkiler altındadır, rahatsız edici üzerinde baskı kuran bir duygu yüküne sahiptir. Krizli ilişkiler ve duygusal baskılar altında kalabilir.

Ay’ı zor durumdaki bir kişi mesela geçmişinden kaçmaya çalışır, ilişkilerde, aileyle, anneyle, annelikle ilgili konularda zorlanır. Ev ortamı, kök salmak, yerleşimde huzur bulmakla alakalı stresli konular yaşayabilir. Hayatının koşullarından memnuniyetsizlik duyabilir ve ruh hali stresli huzursuz olabilir. Özgür kalmakta zorlandığını hisseder ve duygusal yükleri taşımak güç gelir. Bazen kalıcı bağlar kurmakta ilişkileri kalıcı kılmakta güçlük çekebilir.

Ay’ı iyi konumlanmış güçlü etkiler alan bir kişi, ilişkilerde , gruplarla bir arada, sosyal hayatta daha kolay kabul gördüğünü görür. Aidiyet kurma duygusu güçlüdür, duygularını yaşamaktan kaçınmaz, ruhsal olarak sağlıklı ve huzurlu olmak için kendisine fırsat yaratmak ister. Anne aile ve çocuklarıyla ilişkileri daha sağlamdır.

Şans Noktası haritaları kişinin başarıları ve refahı hakkında çok bilgi verir. Mutluluk ve kazancın ne alanlardan geldiğine işaret eder. Bu haritalar üzerinde ruh noktası ve hermetik arap noktalarını koyarak haritanın daha alt katmanlarına inerek yorumlar yapabilirsiniz.


AY DÜĞÜMLERİ GEÇMİŞ YAŞAMIN DUYGUSAL TORTULARI Ay düğümleri geçmiş yaşamın duygusal tortusudur ve bu kalıpsal duyguları nasıl yeni bir tutumla dengeleyebileceğimizi bize gösterir. Ay Düğümleri her zaman birbirine zıt burçlarda bulunur. Düğümler ve bulunduğu burçlar hayatımızdaki güçlü bir duygusal eğilimin tanımını yansıtır. Güney Ay Düğümü duygusal itilimlerimizin en güçlü olduğu karakteristik özellikleri verir. Ay burcunuzun bilinçaltı gibi çalışırlar. Farkında olduğumuz duyguların altında yatan derin ihtiyaçları yansıtır. GAD ile temsil edilen kalıp strese veya zor duygusal koşullara girdiğimiz zaman kaçtığımız ACİL ÇIKIŞ KAPISI gibidir. Ay Düğümleri sanki bir dolunay fazı gibi ilişkilerimizdeki çelişkileri, ilişkilerde yaşadığımız duygusal kutuplaşmanın temasını ve senteze ulaşmak için ne yapmamız gerektiğine işaret eder.


ÖRNEĞİN: Koç-Terazi aksında yer alan düğümler kişinin bir süre yalnız kaldığı daha sonra ilişkilere daldığı dönemler olduğuna işaret eder. Yalnız kalınca bir ilişkinin ihtiyacını duyarlar. İlişkide olunca kapana kısılmış gibi hissederler. Özgürlük ihtiyacı ile bir ilişkide olmanın gerekliliklerini öğrenme sürecidir. Düğümler ilişkilerdeki seçimlerimizle de yakından alakalıdır. O kadar çok kişide aşk evleri veya yükselen / alçalan burçlarından ay düğümleri olan insanlarla bir arada olduklarını gördüm ki artık şaşırmıyorum. Birlikteliklerimizin nasıl kurulduğuna veya kurulmak istendiğine kesin işaret ediyorlar. Örneğin Yükselen/Alçalan aksı Aslan Kova olan veya 5/11. Evleri Aslan veya Kova olanlar haritasında ay düğümleri Aslan Kova aksında olan kişilerle ciddi ilişkiler kuruyorlar. Mükemmel ilişki yoktur ama kadersel karşılaşmalar hep vardır. Örneğin: Birinin yükseleni Oğlak ise partnerin yükseleni Yengeç ise Oğlak yükselenin aşk evi Boğaysa ve karşı tarafın ay düğümleri Boğa/Akrep aksındaysa ilişki uzun yıllar sürebiliyor. Birde bunun üstüne birinin Güneşi diğerinin Ay’ı ile kavuşuyorsa değmeyin keyiflerine….


ŞANSIN GEOMETRİSİ bu olsa gerek!

Naz Bayatlı

942 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page