top of page

SATÜRN RETRO VE BURÇLARA ETKİSİ


EMEK VAKİT NAKİT DENGEMİZİ SORGULAYACAĞIZ.


Satürn Retro Anlamı ve ne işe yarar?


Satürn 30 Haziran 2024’te R olacak. 17 Kasım 2024‘te ileri gidecek.

Gölgesi 18 Mart’ta Başladı. Retro etkisi 16 Şubat 2025 e kadar sürecek.

 

Satürn yılda bir kez, 4,5 aylık bir süre için R olur. Retro esnasına 6-7 derecelik bir aralıkta geriler.

Karma açısından baktığında hayatımızda bir alanda sebep sonuç ilişkilerini çok daha net fark etmeye ve içselleştirmeye başlarız. En basit anlatımıyla, Satürn Retro dönemleri bütünleme zamanları gibidir. Ders alınmadıysa, öğrenilmediyse tekrar edilir.


Elbette Satürn sadece Karma ile ilgili değildir. Doğum haritamızda geçiş yaptığı alan yeni bir deneyime kapı açar. Bu alanda yeniden yapılanırız, gerçeklik algımız testten geçer, zamanı nasıl kullandığımız, harcadığımız, emek vakit ve nakit dengesi gözden geçilir. Ustalaşma prensibi olan Satürn bizleri bir konuda uzmanlaştırır, bilinçlendirir, bize değer katar. Zaman içinde bizi olgunlaştıran Satürn eksikliklerimize de işaret eder, zayıflıklarımızı güçlendirme ihtimali sunar. Satürn geçmişte nasıl davrandığımızı görüp geleceği ona göre inşa etme kapasitesini geliştirmekle alakalıdır.


Satürn bilinç düzeyimize göre, bizi sınırlanma, kısıtlanma, endişe, güvensizlik ve korku moduna da sokabilir. Diğer yandan, istikrarlı olmak, sağlam temeller atmak, irade göstermek, bilinçli ve akılcı davranmak, uzun vadeli plan ve kendimize yatırım yapmak için de gereklidir. Çalışmak ve sebat etmek Satürn prensibidir. Ağır ağır çıkacaksın bu merdivenleri der gibi sürece saygı göstermeyi gerektirir. Satürn’ün kısa yolları yoktur. Yol ne kadar çetrefilli olsa da yolda ilerlemeyi vazgeçmemeyi ve dayanıklı olmayı sembolize eden bu gezegen zor yoldan öğretir ama sizi asla kaybetmeyeceğiniz ödüller ve hediyeler getirir.

 

Satürn sorumluluklarımızı ve görevlerimizi yöneten gezegendir. Doğum haritamızda Retro olduğu alanda hangi konular varsa o alanda bizlere sorumluluklarımızı yerine getiremediğimiz noktalarda bir derlenme ve toparlanma fırsatı sağlar. Belki bir yaşam alanında daha fazla sorumluluk almak gerekecektir ve bu sorumluluğa hazır mıyız değil miyiz görmemize yardımcı olacaktır. Ya da üzerimize fazla gelen sorumluluğu delege etmektir ve bunu nasıl ele alacağımızdır mesele.


Kısacası Satürn probleme işaret eder, Teşhisi koymak gerekir ve ondan sonra yapılması gereken yapılmalıdır. Aksi takdirde, üzüntü, korku, umutsuzluk, uzaklaşma ve pasifize olma gibi duygular ortaya çıkabilir.

 

BURÇLARA GÖRE SATÜRN RETRO KONULARI

 

KOÇ: Satürn Retro sizlerin ruh ve beden bütünlüğü alanınızda yer alacak. Bilinç altınızı psikolojinizi kolektif alana hizmet amaçlarınızı ve içe dönüş temalarını öne çıkaracak.


POZİTİF ETKİLER: Günlük yaşam temponuzda size mental olarak artık iyi gelmeyen ve hizmet etmeyen kalıpları görmek ve hem ruhsal hem zihinsel sağlığınızı iyileştirmek için adım atmanıza yardımcı olacaktır. Kendinize zaman ayırmak konusunda sizi bilinçlendirecektir. Biraz kafanızı dinlemek içe dönüş ile meditatif olmak olumlu düşünce ile bilinçaltınızı yeniden yapılandırmak için harika bir zamandır. Ruh sağlığı bedene yansıyacağı için bütünsel bir toparlanma elde etmek için oldukça işe yarayacaktır. Kendinizi bedenen ve ruhen iyi hissetmek adına neler yapabileceğinizi görme zamanındasınız.


NEGATİF ETKİLER: Bu dönemde ruhunuzu sıkışmış ve özgürlüklerinizin elinizden alınmış hissedebilirsiniz. Günlük hayat sorumlulukları günlük işler çalışma konuları hepsi birden üzerinizde rahatsız bir yük gibi algılanmaya başlayabilir. Kendinizi yorgun ve bıkkın hissederek insanlardan, ilişkilerden izole olma arzusu taşıyabilirsiniz. Saklanmak ulaşılamamak isteği tahammülsüzlük, geleceğe dair umutsuzluk gibi düşünceler zihninizi doldurabilir. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın demek yerine kendinizi objektif  bir biçimde fark edin,  Gerek günlük yaşamda gerek ruhsal sağlık gerek bedensel sağlık konusunda kendinize iyi bakmaya karar verin. İradenizi kullanmaya başladığınızda düzelme süreci hızla aktif olacaktır. 

 

 

BOĞA: Satürn Retro sizlerin sosyal yaşam alanınızda yer alacak. Arkadaşlarınızı, arkadaşlıkları kurma tarzınızı daha iyi değerlendirdiğiniz ve geleceğe dair nasıl bir vizyon taşıdığınızı görmenize yardımcı olacak bir süreçte olacaksınız. Eğlenmek ve hayattan keyif almak için çaba göstermek veya neden hayattan tam anlamıyla keyif alamadığınızı daha net fark edeceğiniz bir zamandasınız. Umut ve umutsuzluk konusu çok önemli.

 

POZİTİF ETKİLER: Topluluklar, gruplar, ekipler ve sosyal çevreniz içerisinde nasıl davrandığınız, insanlarla nasıl bir iletişim kurduğunuz ve arkadaşlıklarda temelleri nasıl atmış olduğunuzla ilgili bir yüzleşme yaşayabilirsiniz. Çevrenizdeki Kişilerle karşılıklı olarak sorumlulukları ve görevleri yerine getirip getirmediğiniz veya onların üstlerine düşeni doğru biçimde yapıp yapmadıkları konusunda bir gerçeklik sınavından geçmeniz mümkün. Planlı istikrarlı somut ve aklı başında adımlar atmanın önemini daha net hissedeceksiniz. Siz de gelecek planlarınızı bu anlamda derlemek toparlamak ve iyileştirmek için harekete geçmek isteyeceksiniz. Arkadaşlıklarda zamanın önemi, eski arkadaşlarla yenilerinin arasındaki fark ve emek verilen insanların hayatınızdaki değeri gibi konular ön plana çıkacaktır.

 

NEGATİF ETKİLER: Arkadaşlarınızın veya çevrenizde sık bir arada zaman geçirdiğiniz kişilerin sizi mutlu değil de mutsuz ettiklerini düşünebilirsiniz. İlişkiler işe yaramaz ve boş gelebilir. Onları sorunları ile sizi yorduklarını düşünürken hep sizden gittiğini ve sizin çabanız olmasa aslında bu ilişkilerin bir yere gitmediğini düşünebilirsiniz. Sizi gerçekten heyecanlandıran size bir değer katan ve birlikte olgunlaşıp büyüyebileceğiniz insanların etrafınızda olmadığını düşünerek sosyal alandan biraz elinizi eteğinizi çekmek istediğiniz bir dönemde olabilirsiniz. İnsanları kullanmak ilişkilerden faydalanmak ve pragmatik amaçlı ilişkiler kurmak konusunda farkındalık geliştireceğiniz ve arkadaşlık kurma tarzınızı tekrar ele almanız gerektiğini düşündüğünüz bir zamanda olabilirsiniz.

 

 

İKİZLER: Satürn Retro sizlerin kariyer alanınızda yer alacak. Bu alanda güçlü bir konuma sahip olan Satürn sayesinde iş alanında yeniden yapılanmak daha güçlü hedeflerle gelece bakmak adına yapacak çok şeyiniz olduğunu görebilirsiniz.

 

POZİTİF ETKİLER: Kariyer alanınızda kendinizi daha gerçekçi gözlerle değerlendirme imkanını elde edeceğiniz bir süreçtesiniz. İşinizde veya mesleki konularda daha profesyonel davranmak ve bunu yapmak için uzmanlığınızı artırmak konusunda kolları sıvayacaksınız. Şu ana kadar eğer emeklerinizin karşılığını tam istediğiniz gibi alamadığınızı düşünüyorsanız, bu konuda neyi eksik yaptığınız ve hangi konuda yetersiz kaldığınızı fark edip bu konuda güçlenmek için neler yapabileceğinizi düşüneceksiniz. Toplumsal alanda veya topluluklar önünde nasıl göründüğünüzü kendinizi nasıl taşıdığınızı ve temsil ettiğinizi net göreceğiniz ve daha fazla prestij kazanmak için harekete geçeceğiniz bu konuda plan yapıp hayata geçirmek için çaba sarf edeceğiniz bir süreçtesiniz.

 

NEGATİF ETKİLER: Kariyer alanında ve mesleki konularda sıkışmış aynı yerde takılmış kısıtlanmış ve hedefinize doğru tam gaz ilerleyemediğinizi düşünebilirsiniz. Ayağınıza takılan taşları kenara itememek veya sizi engelleyen koşulları değiştiremediğinizi düşünmek sebebiyle moral bozukluğu yaşıyor olabilirsiniz. Mesleki alanda öğrenilmiş bir çaresizlik içindeyseniz ve bir çıkış yolu göremiyorsanız ya iş değiştirin ya da meslek. Bir çözüm bulmak şart. Öyle ya da böyle yeteneklerinize güvenin eksik bilgi veya beceri varsa tamamlayın kendinizi ortaya koymak için öne çıkmaya cesaret edin. Kader gayrete aşıktır unutmayın. Kendinize ailenize ve işinize karşı taşıdığınız sorumlulukları hakkıyla yerine getirip getirmediğiniz sorgulamaya başladığınız ve eksikleri fark ettiğiniz bir dönemde olacaksınız. Gerçekçi olmak ve kendini gerekiyorsa eleştirmekten kaçınmamak işin püf noktası.

 

 

YENGEÇ: Satürn Retro sizlerin inançlar kültür felsefe resmi işler akademik ve hukuki konular alanınızda geri gidecek. Hayatınızı daha anlamlı kılan şeylerin ne olduğu ile ilgili düşüneceksiniz. Bilgiyi görüşlerinizi ve inançlarınızı nasıl aktardığınız etik ve ilkeli olmak için çaba gösterdiğiniz ve başkalarının hayata bakışını ahlaki anlayışını ve kendilerini nasıl ifade ettiklerini sorguladığınız bir dönem olacak.

 

POZİTİF ETKİLER: Bu dönemde varsa eksik kalan hukuki ve resmi işleri tamamlayabilirsiniz, beklediğiniz onay süreçleri varsa eksiklikler ortaya çıkmışsa bunlarla ilgili evrakları yoluna koyabilirsiniz. Yurt dışıyla ilgili vize pasaport yolculuk vb gibi veya yabancılarla ilgili işleri tamamlamak için çaba göstermeniz gerekebilir, bu dönemde yapılması gereken sözleşmeler resmileşen anlaşmalar öne çıkabilir, Resmi yollardan ve hukuki açıdan sağlam olarak ilerlemek gerekiyor. Devlet dairelerinde işleriniz varsa bunların estek köstek kısımları biraz can sıksa da yavaş ta ilerlese en azından sürece dahil olduğunuzu göreceksiniz. Hayata bakış açınızı yeniden ele aldığınız ve sizi yaşama bağlayan mutluluk kalıplarını yeniden inşa etmeye başlayacağınız bir dönemde olacaksınız. Bazılarınız akademik alanda ne istediğine dair derin düşünerek nasıl bir seçim yapmak istediğine karar verecek.  Bu konularda yeni bir hedef ve bakış açısı geliştirmek isteyebilirsiniz.

 

NEGATİF ETKİLER: Bu dönemde kurallara planlara düzene uyum sağlamayanlar daha fazla gözünüze çarpacaktır. Hak hukuk gözetmek, hak yememek, adil olmak, ahlaklı ve etik davranmak konusunda hassasiyet göstereceksiniz. Bilginizi ve tecrübenizi doğru aktarmak insanlarla iletişim kurarken doğru bilgi ve görgü ile hareket etmek önceliğiniz olacak ama böyle olmayanlar sizi yoracak. Yüzeysel ve bilgi alanında eksik kişilerle muhatap olmamak isteyeceksiniz ama belki onlarla ciddi işler yapmak zorunda kalacaksınız. Dolayısıyla bu dönem sabrınızın ve tahammülünüzün test edildiği bir zaman olabilir. Yolculuklar uzaklarla bağlar ve şehir dışı kontaklarla ilgili konularda veya resmi işlerde gecikmeler olabilir, düzensizlik ve plansızlık yer alabilir.

 

 

 

ASLAN: Satürn Retro sizlerin finansal alanınızda yer alıyor. Özellikle para ile ilgili konular ile test edilebileceğiniz bir dönemdesiniz. Aile ile para paylaşımı, vergi ödemeleri kredi borç miras sigorta tazminat vb gibi konularda ödemeleri ele almak ve eksiklikleri tamamlamak önem kazanıyor. Geçmişe dair ödenmemiş ödentilere dikkat etmeli. Muhasebe ve finans işlerinde ciddi ve aklı başında davranmalı

 

POZİTİF ETKİLER: Bu dönemde para konusunda bütçenizi daha iyi planlamak daha doğru yatırımlar yapmak ya da var olan yatırımları daha iyi yönetmek adına olumlu ve sağlam kararlar alabilirsiniz. Ayrıca siz de gelir getirebilir, kazanca çevrilebilir yeteneklerinizi daha iyi değerlendirmek ve gelir artırmak için neler yapabileceğinizi planlayabilirsiniz. Ticari alanda faaliyet gösterenleriniz varsa bu dönemde işleri ile ilgili resmi ve mecburi olan yükümlülükleri yerine getirmeyi ihmal etmemeliler. Satürn buradayken her şey legal olmalı ve kuralına göre yapılmalıdır. İş ortaklıkları ve iş birlikleri alanında bir bağınız varsa bu konuda yapılması gereken işler olabilir ortaklık tekrar gözden geçirilebilir. Aile ile para paylaşımı ve bütçe kullanımı konusunda revize edilmesi gereken bir harcama kalıbı olabilir. Bütçenin dengelenmesi iyi olacaktır gelen paralar gecikebilir giden gelenden fazla olabilit denge kurmak şart olabilir.

 

NEGATİF ETKİLER: Bu dönemde sizi psikolojik olarak yoran bilinçaltınızda ve ruhunuzda sizi kısıtlayan ne varsa bu konuda daha gerçekçi olmak ve somut adımlar atmak gerektiğini fark edebilirsiniz. Korkular fobiler tabular ruhsal sıkıntılar moral bozukluğu vb bu dönemde daha derinden hissedilebilir ve bu konuda bir şey yapmanın artık zamanı geldiğini düşünebilirsiniz. Bu işten aileden ortaktan eşten mali konulardan kaynaklı olabilir. Para kazanma koşullarınız sizi zorluyor strese sokuyor ve sizi emek vakit nakit dengesi olarak tatmin etmiyor olabilir. Uzun zamandır düşündüğünüz ama harekete geçemediğiniz durumları daha net görüp harekete geçme zamanı geldiğini düşünebilirsiniz. Her değişimin bir başlangıç olduğunu kabul ederek iyileştirme yapabileceğiniz özel alanlara dair bir plan yapmanın tam vaktidir.

 

 

BAŞAK: Satürn Retro sizlerin ilişkiler alanınızda yer alıyor. Bu dönemde evlilik alanında uzun süreli partnerle veya iş ortaklarınızla kurduğunuz ilişkilerdeki eksiklikleri görme yerine getirilmeyen sorumluluklar varsa bunları fark etme ve rektifiye etme zamanındasınız. İlişkisi olmayanlarınız ise sizi gerçekten mutlu memnun edecek ilişkinin nasıl biri ile olması gerektiğini düşündürecek önemli bir zamandasınız. İlişki karmaları bu dönemde aktif olabilir bilginize. Yaşadıklarınızı yüksek farkındalıkla ve bilinçli bir zihinle ele almak önem kazanıyor.

 

POZİTİF ETKİLER: İlişkiler alanında üstlendiğiniz sorumlulukları hatırlatacak ve sizleri uzun süreli bir bağ içinde olmanın getirdiği bağlayıcı kalıpların üzerinde düşündürecek bir dönemdesiniz. İlişkiler bazen bir yük gibi gelebilir ancak bir yandan da onun güvenli tekdüzeliği de bizi iyi gelir. Güvenli bir limanda olmakla ilişkiler yeni heyecanlar aramak arasında gidip gelebilirsiniz. Ama kürkçü dükkanına geri döneceğinizi bildiğiniz için maceraya atılmamak size daha akıllıca gelebilir. Uzun bir gelecek vaat etmeyen size sağlam bağlar sunmayacak geçici sallantıda ilişkilerin içinde olmak istemediğinizi görerek eldeki değerlere sarılmanın önemli olduğunu fark edeceğiniz bir dönemdesiniz. İşbirlikleri ve iş ortaklıkları olanlar varsa bu bağların düzenli sağlam ve sorumluluk bazında işlev görmesini beklemek hakkınızdır. Uzun süreli ilişkilerde kendinizi değerlendirmek ve kendinizde beğenmediğiniz noktaları değiştirmek veya karşınızdaki kişinin eksikliklerini ele alıp bunları iyileştirmek üzere inisiyatif alabilirsiniz.

 

NEGATİF ETKİLER: İlişkiler alanında sınırlarınızı çizemediğiniz durumlara dair derin bir farkındalık geliştirebilirsiniz. İlişkilerde ya sıkı bir kontrolcülükle ilerliyorsunuz ya da kendinizi gidişata kaptırmış olarak ve geleni yaşayarak somut bir tavır ortaya koymadan idare ediyorsunuz. Bu arada siz gerçekten ilişkide ne kadar mutlusunuz veya evlilik kurumunun sorumluluklarını hakkıyla paylaşarak bir aradasınız bunu görmenin tam zamanıdır. Boş vermişlik ile davranıyorsanız veya susarak çaresi yok diyerek hem kendinize hem karşınızdakine ilişkiyi iyileştirme imkanı yaratmaya üşenerek davranıyorsanız gerçekten istediğinizi elde etme ve yaşama imkanını kendinizden uzaklaştırıyorsunuz demektir. Sadece sorumlulukları doğru paydada paylaşarak ilişki sağlam olmaz bir arada mutlu olmak için başka şeyler de eklenmelidir. İşte bunları bulun hayatınıza katın ve daha bütün bir motivasyonla ilişkinize, ilişkilere sarılın.

 

 

TERAZİ: Satürn Retro sizlerin çalışma alanınızda yer alıyor. İş hayatınız ile ilgili eksikliklerinizi tamamlama, günlük yaşam temponuzu iyileştirme ve mesleki hedeflerinizi ve çalışma biçiminizi yeniden yapılandırma zamanındasınız.

 

POZİTİF ETKİLER: Bu dönemde iş alanında ve günlük yaşam temponuzda iyileştirme yapmak adına bir fırsatınız var. Önceliklerinizi ve ihtiyaçlarınızı belirlediğiniz takdirde bu konularda yeniden yapılanmaya gidebilirsiniz. İş hayatınızda emek vakit nakit dengesini tutturmak için neler yapabileceğinizi düşünün,  bunun için çalışma saatlerinizi çalışma biçiminizi veya çalışma alanınızı yeniden düzenleyebilirsiniz. Size daha iyi uyan ve sizi ruh ve beden bütünlüğü adına destekleyen bir günlük tempoya geçmek yararınıza olacaktır. Bazılarınız bu dönemde iş değiştirmek için karar alabilir bazılarınız kurmak istediği ama ötelediği kendi işine el atabilir veya dah önce başvuru yaptığınız yerlerden cevap alabilirsiniz. Sağlığınızı korumak ve beslenmenizi dengelemek için çaba göstermek te ayrı bir konu olarak ele alabileceğiniz bir diğer husustur.

 

NEGATİF ETKİLER: Günlük düzen dediğimiz şey çoğu zaman alışkanlıklardan oluşur ve biz bu kalıpların içine yerleştikten sonra kolay kolay içinden çıkamaz hale gelebiliriz. Satürn Retro döneminde bu düzeni veya alışkanlıkların bize kötü gelen bizi sıkıştıran ve değişimin önünü tıkayan taraflarını görme imkanımız olur. Bazen değişmek isteriz belki geçmişte bir değişim yapmak üzere adım atmışızdır ve yarım bırakmışızdır işte Retro dönemleri bunu tekrar ele almak ve bir daha denemek için iyi birer fırsat kapısıdır. Bu değişimin önünde engel teşkil eden nedir, istikrarsızlık mı, irade eksikliği mi, zamansızlık mı enerjisizlik veya genel bir isteksizlik mi işte tüm bunları bir defa daha gözden geçirmek ve kendimize öz eleştiri yaparak içimizdeki kendi kendine yarattığımız bariyerleri ve duvarları yıkmak ve sınırlarımızı aşmak için çaba göstermeliyiz. Yoksa eski tas eski hamam stres ve memnuniyetsizlikle hayata devam ederiz. Sağlığımız işimiz ruhumuz bu harekete geçememekten ve ataletten negatif etkilenir.

 

 

AKREP: Satürn Retro sizlerin aşk alanınızda yer alıyor. Aşkta flörtte gönül işlerinde ne kadar mutlusunuz, Mutluluk kat sayınızı nasıl yukarı çekebilirsiniz.  Mutluluk alanlarınızı gözden geçireceğiniz ve yaratıcı yanınızı canlandırmak için size ilham veren ve motive eden şeylerin ne olduğunu tekrar değerlendireceğiniz günlerdesiniz.

 

POZİTİF ETKİLER: Bu dönemde aşkta ne kadar istediğinizi alıyorsunuz. Gönül işlerinde ve tensel anlamda sizi mutlu eden bir aşk hayatına mı sahipsiniz tüm bunları daha gerçekçi bir gözle değerlendireceğiniz bir süreç geçirebilirsiniz. Hayatınızda aşka ne kadar yer ayırıyorsunuz. Sahip olduğunuz ilişki sizi ne kadar tatmin ve mutlu ediyor. Tüm bunları öncelikle kendinize dürüst olmak önem kazanıyor. Gerekli değişimleri yapmak aşk hayatınıza daha fazla heyecan ve keyif katmak için gerekli adımları atmak için plan yapabilirsiniz. Yaratıcı işlerde hobilerinizde eksik bıraktığınız tamamlayamadığınız ve zaman çizelgesinde gecikmeler yaşadığınız işleri tekrar ele alıp tamamlamak için bu retro dönemini avantaja çevirebilirsiniz.

 

NEGATİF ETKİLER: Bu retro sizleri aşk konularında bir nebze karamsar ve umutsuz kılabilir. Aradığınız aşkı uyumu ve sağlam temellere dayanan ilişkiyi bulmak için umudunuz eksilmiş olabilir. İlişkiniz ne kadar sağlam gerçek ve sağlam temellere dayanıyor bu konularda bir farkındalık yaşayabilirsiniz. İlişkilerde ne kadar sorumluluk üstlendiğiniz partnerin ilişkide ne kadar mutluluğunuza katkıda bulunduğu karşılıklı olarak sorgulanabilir.  Belki bir süredir monoton bir ritim içine düşüp üretken bir kıvılcım yakalayamadıysanız bu ateşi içinizde yakacak enerji nereden alınabilir bunu keşfetmelisiniz. Yaratıcı enerjinizi yükseltecek ve sizi daha üretken kılacak ilhama açık olmak adına neler yapabileceğinizi tekrar düşünmelisiniz.

 

YAY: Satürn Retro sizlerin ev ve aile alanınızda yer alıyor. Bu dönemde ev yaşamınız özel hayatınız aile içi ilişkilerin gözden geçirileceği, eve ve aileye karşı sorumlulukların öne çıkacağı bir döneme işaret ediyor.

 

POZİTİF ETKİLER: Evinizi derlemek toparlamak sizi rahat ettirecek daha işlevsel bir düzen kurmak adına eksikliklerinizi tamamlayabileceğiniz bir dönem var önünüzde. Evden çalışan ve işini geliştirmek isteyenleriniz için de yeni bir yapılanma oluşturmak söz konusu olabilir. Veya evden çalışmak için yeni bir düzen tarzı geliştirmek isteyebilirsiniz. Ailenize önem vermek aile içi ilişkileri güçlendirmek ve eğer gerekiyorsa ebeveynlerle ilgili sorumlulukları iyi gözetmek önem kazanıyor. Aile olmak ev kurmak çocuk sahibi olmak isteyen Yaylar için de bu dönem belki daha önce düşünüp konuşup bir türlü adım atamadığınız bu sorumluluklara dair yeniden bir bakış atabilir ve gerçekte ne yapmak istediğinize karar verebilirsiniz. Ev alım satım taşınma yerleşme konularında kararlar almak gerekebilir. Satürn geri harekette iken ben olsam inşaat tadilat ev satmak vb gibi konulara pek girmem ama elbette çok elzem ise yapılabilir sadece uzun ve yorucu bir süreç olacaktır.

 

NEGATİF ETKİLER: Aile içinde sorumlulukları paylaşmak alanında sorumluluklarını tam anlamıyla yerine getirmeyen, sağlığına özen gmstermeyen vb  bir aile üyesi olabilir ya da siz ne derseniz deyin öğüt tavsiye almayan verseniz de dinlemeyen ve istikrar yakalayamayan biri olabilir. Dolayısıyla aile içinde bir karamsarlık veya umutsuzluk baş gösterebilir. Diğer yandan, iyiliği sağlığı konusunda endişe duyulan bir ebeveyn veya bir aile büyüğünün bakımı ile ilgili konular ön planda olabilir. Kariyer konusunda ve çalışma alanında mutsuz ve kaygılı birileri olabilir. Bu sebeple bu dönemde şartlar ne olursa olsun plan yapmak azimli olmaya gayret göstermek ve karamsarlığa kapılmadan yavaş adımlarla da olsa ilerlemekten vazgeçilmemelidir. Hızlı ilerlemeyi beklemeyin ama istikrarlı ve zamana dayanıklı çözümler bulmaya gayret edin.

 

 

OĞLAK: Satürn Retro sizlerin zihin ve iletişim alanınızda yer alıyor. Zihinsel projelerde, eğitsel konularda ve yakın çevre ile kurulacak ilişkilerde eski bakış açınızı gözden geçireceğiniz ve kendinizi derleyip toparlayacağınız görev ve sorumluluklarınızı tekrar gerçekçi bir gözle ele alacağınız faydalı bir süreçte olacaksınız.

 

POZİTİF ETKİLER: Bu dönemde sizleri zihinsel anlamda yoran çok meşgul eden ve zihninize aşırı yük bindiren konuları bir elemeye tabi tutup yeni bir düzen ve yapı kurabileceğiniz bir zaman dilimindesiniz. Sadeleşmek ve somut sonuçlar elde edeceğiniz projelere eğitimlere ve hedeflere yönelmek işinizi kolaylaştıracaktır. Geçmişte başlayıp yarım bıraktığınız, tamamlayamadığımız çalışmalar eğitimler veya zihinsel projeler varsa bunları tekrar ele alabilir ve tamamlayabilirsiniz. Uzman olduğunuz konularda profesyonel bir amaç ve hedef belirleyerek cesaretle ilerlemelisiniz. Zaman emek ve para harcadığınız konuları atıl bırakmaktansa işinize katmaya ortaya koymaya ve kullanmaya başlamalısınız.

 

NEGATİF ETKİLER: Bu dönemde yakın çevre ilişkileri arkadaşlar kardeşler komşular ve yakın akrabalarla hem artış gösterebilir hem de çetrefili ilerleyebilir. Uzun süredir görmediğiniz yakınlarınızla ve arkadaşlarınızla karşılaşabilirsiniz. Zaman bazen her şeyin ilacıdır ama bazen de zaman geçse de hallolmayan veya halledemediğinizi düşündüğünüz ya da tamamlanmamış süregelen derin karmik bağlar vardır. Bu dönemde bu bağların niteliğini fark etme zamanında olabilirsiniz. Kendinizi aşırı kontrol etmek zihinsel olarak kısıtlamak iletişimde ve ilişkilerde engel teşkil eden zihinsel kalıplarınızı görmenin ve fark etmenin önemli olduğu bir zamanda olabilirsiniz. Kendi zihin işleyişinizi anlamaya ve neyi yanlış yaptığınızı veya neyi kişilik özelliğiniz olarak gördüğünüzü ve değiştirmek istemediğinizi görebilirsiniz. Kendinize ve başkalarına koyduğunuz sınırlamaların kendinizi ve başkalarını eksik gördüğünüz tarafların daha net ve objektif bir biçimde görüleceği bir Retro süreci olacaktır.

 

 

KOVA: Satürn Retro sizlerin maddi alanınızda yer alıyor. Maddi konularda bütçenizi nasıl yönettiğinizi ve kazancınızla nasıl bir değer yarattığınızı daha net görmenin tam zamanıdır.

 

POZİTİF ETKİLER: Bu Retro sürecinde maddi anlamda ne kadar sağlam ve güvende hissettiğiniz ile ilgili bir analiz yapma ihtiyacı içinde olabilirsiniz. Emek vakit nakit dengenizi tekrar gözden geçirip çalışıp emeğinizin karşılığını istediğiniz ölçüde alıp almadığınızı ele alacağınız bir dönemdesiniz. Boşa kürek çekmek istemediğiniz ve size değer katmayan işlere konulara veya çabalara devam etmeme ve sürdürmeme kararı alabilirsiniz. Kendinizi daha değerli hissettirecek işlerde kişilerle ve paylaşımlarla ilerlemek sizler için önemli olacak. Bütçenizi dengeli hale getirmek ve birikim yapmak için adım atabilirsiniz.

 

NEGATİF ETKİLER: Az olsun öz olsun mantığı ile hareket edeceksiniz. Yaşam standardınızı alım gücünüzü azaltan kazanç potansiyelinizi etkileyen hususları fark ettiğiniz bir dönemde olabilirsiniz, dolayısıyla paranızı kontrol etmeye kemer sıkmaya biriktirmeye ve az harcamaya yönelten bir süreç içine girebilirsiniz. Bazılarınız kazanç kaynaklarını değiştirmek, başka bir mesleğe veya işe geçmek adına kararlar alabilir. Bu kararı almak sizi konfor alanınzıdan çıkaracağı için endişe ve kaygı içinde de olabilirsiniz. Uzmanlık kazanmak profesyonel davranmak ve değerinizi düşüren işlerde artık çalışmamak adına kararlar alıyorsanız en doğrusunu yapıyorsunuz diyebilirim. Belki kesenizi sonuna kadar açtığınız bir dönem olmayacak ama yakın gelecekte sizi daha tatmin edecek kazanç koşullarına ulaştıracak bir toparlanma ve değer kazanma dönemi diyelim buna.

 

 

BALIK: Satürn Retro sizlerin ben ve kendim dediğiniz alanda yer alıyor. Kendinizle daha fazla ilgilenmek isteyeceğiniz bir döneme giriyorsunuz. Bazen yavaşlamak, hatta durmak nereye gittiğine bakmak ve yeni bir rota belirleyene kadar beklemek önemlidir.

 

POZİTİF ETKİLER: Bu dönemde kendinize yeni bir hedef ve yol belirlemek için geçmiş deneyimleri gözden geçirmek yararınıza olacak. Hedefleriniz ve ilerleyiş tarzınız size fayda sağladı mı sizi mutlu ve memnun etti mi öncelikle bu konuyu iyi değerlendirmeniz gerekiyor. Olmak istediğiniz kişi olmaya ne kadar yakınsınız, ilişkileriniz size destek mi köstek mi bunları düşünmeniz ve gerçekçi bir gözle değerlendirme yapmanız gereken bir zamandasınız. Sağlığınıza iyi bakıyor musunuz, kendinize vakit ayırıyor musunuz, görümünüz de iyileştirebileceğiniz neler var gibi konularda yeni bir karar almak için tam zamanındasınız.

 

NEGATİF ETKİLER: Bu dönemde yapılması gereken işlerde sadece sizin çabaladığınızı sorumlulukları hakkıyla ele aldığınızı ancak çevreden istediğiniz destek yardım ve teşekkürü tam alamadığınızı düşünebilirsiniz. Neredeyse 1,5 yıldır hayata karşı sağlam bir duruşla mücadele ettiğinizi söyleyebiliriz. Geçtiğimiz bu süreçte hayatınızda yer alan değişimleri kendiniz için en iyi olanı seçtiğiniz için yaptığınız ve bunun arkasında memnuniyetle durduğunuza eminim, şimdi yeni hedef tek başınıza kendinize güven duyarak özgüvenle bir değer yaratabileceğinizi kimseye hesap vermeden sorumluluklarınızı ele alabileceğinizi ve kendi yolunuzu çizebileceğinizi hem kendinize hem dünyaya ispat etmektir. Bu yolda Atalet ve karamsarlık size hiçbir fayda sağlamayacaktır.

 

Naz Bayatlı


BURÇLARA POZİTİF VE NEGATİF ETKİLERİ
SATÜRN RETRO VE KARMİK TESTLER

 

156 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page