top of page

KOÇ BURCUNDA YENİ AY 24 MART 2020


ŞİFA BULMAK VE YARALARI SARMAK İÇİN HAREKETE GEÇEBİLİRİZ.


Bu yeni ay, Kuzey Yarım Kürede Bahar mevsiminin başladığı 20 Mart’ta Güneş’in Koç burcuna geçmesinin hemen ardından geliyor. Yeni bir mevsime giriş yaparken Koç burcunun sembolize ettiği taze başlangıçları hayatımıza almak adına adım atmaya başlayabiliriz. Her yeniay yeni bir döngü başlatır ve 9 Mart’ta yer alan Başak burcundaki dolunayın etkilerinin kapanışını görüp yeni bir enerji ile başka bir duruma doğru odak noktamızı değiştirmeye başlayacağız.

4 derece Koç burcunda yer alacak bu yeni ay, astrolojik sembollerin dilini okuduğumuzda oldukça güçlü etkiler altında gerçekleşiyor. Öncelikle yeni aya Kiron adlı önemli bir asteroit eşlik ediyor. Kiron diğer adıyla “Yaralı Şifacı” Koç’ta pozitif bir benlik geliştirmenin kendine güvenmenin kendi yolunda ilerleme gücünü geliştirmenin önemini vurgular, ayrıca geçmişten gelen bir meseleleri ani öfkelerle ele alma alışkanlığına sahip olabiliriz. Diğer yandan Kiron Koç’ta kendimizle ve başkaları ile savaşmanın, sabırsızlığın, hızın, telaşın, öfkenin, tedbirsizce risk almanın, vurdumduymaz ve başına buyruk davranmanın ruhumuzda açtığı ve açacağı yaraları ifade eder. Bu yeniay hayatımızda bir konuda kişisel savaşımızı ve mücadelemizi başlatmanın zamanı geldiğine işaret edebilir. Bir yandan da bu mücadeleyi kazanmak için yapılması gerekenleri acele etmeden telaşla ve gereksiz riskler alarak başlatmamız gerektiğini anlatıyor. Yapacağımız yeni başlangıçlarla, alacağımız yeni kararlarla geçmişten getirdiğimiz sorunlara yönelik çözümler bulmaya çalışacağız, zira bu yeniay ay düğümlerine kare zorlayıcı bir açı yapıyor.

Güneş ve Ay’ın birlikteliği ruh ve bedeni sembolize eder. Uyumlanmayı, bütünlenmeyi sembolize eden yeniaylar içimizdeki arzu ve niyetleri, dışımıza ve fiziksel koşullarımıza taşımak için yeni bir enerji ile harekete geçme zamanlarıdır. Koç’un enerjisi yüksektir ve yönetici gezegeni Mars’ın da halen Oğlak’ta olması ve Plüton ile kavuşumda bulunması ile aslında güçlü bir mecburiyet duygusuna da işaret etmekte. Ya savaşacağız ya yenileceğiz, ayağa kalkmanın ve harekete geçmenin zamanı. Kiron’un temsil ettiği cesaret edemezsen yara alırsın, kendine güvenemezsen atıl ve pasif kalırsın etkisini unutmayarak öne atılmalıyız.


Yeni aya Deneb Kaitos adlı Cetus (Balina veya Deniz Canavarı olarak ta sembolize edilir) TK yıldızında yer alan bir sabit yıldız kavuşum yapıyor. Satürn karakterindeki bu yıldız negatif tutumlara ve kendi başına açabileceğin sorunlara işaret eder. Hastalıkları, şanssız durumları, mecburi ve zorunlu değişimleri anlatır. Kısıtlamaları ve sınırlamaları anlatan bu yıldız fiziksel ve psikolojik düzeyde bize etki eder. Deneb Kaitos Balina’nın kuyruk kısmıdır. Kötü şeylere karşı uyarıcıdır. Balina kuyruğunu denize çarpıp diğer balinalara tehlikeleri haber verir ve oluşan dalga ve titreşimler aslında avcıların geldiğini haber veren bir uyarıdır. Diğer taraftan, çok çabuk karar vermek ve gerekenden önce konuşarak kendine sözlerinle zarar vermek anlamını da taşır. Zihinsel stresleri ve göz problemlerini anlatır. Umarım balina kuyruğunu Corona’yı bitirecek bir aşının bir ilacın haberini vermek için suya çarpar.


4 derece Koç burcunun Sabian sembolünde el ele tutuşmuş gözlerden uzak bir parkta gezinen iki sevgili var. Bu sembolizm kalabalıklardan uzaklaşma yalnız ve gözden uzakta kalma isteğini ifade ediyor. İçsel olarak kaçmayı saklanmaya ve gözlerden ırak olmaya işaret ediyor. Bu anlamıyla yaşadığımız bu salgında izole olduğumuz önlemleri ifade edebilir.

Bu yeni ay belki de bireyselliğimize daha fazla önem vererek, biraz içimize dönüp, kafamızı dinleme ihtiyacını da anlatıyor. Aşklar ve ilişkilerde daha fazla baş başa kalmaya ihtiyaç duyduğumuzu ve birbirimizle daha yakınlaşarak tanımak için baş başa vakit geçirmenin gerekliliğini anlayacağımızı vurguluyor. Bazılarımız bu sınırlamalar içinde geçirdiğimiz vakti belki kendini bulmak , içine dönmek, kafa dinlemek veya sevdiğiyle baş başa kalmak ve sevdiklerini tehlikelerden uzak tutarak tekrar aile olma duygusunu yaşayacağı bir sürece çevirebilir.


BURÇLARA GÖRE YENİ AY TEMASI


YÜKSELEN BURCUNUZA GÖRE ÖNCELİKLE OKUYUNUZ. DAHA SONRA BURCUNUZU OKUYABİLİRSİNİZ.


KOÇ: Burcunuzda gerçekleşecek bu yeni ay size yaşam hedeflerinizde yeniliklere doğru adım atacağınız bir başlangıç getirecektir. Sabırsız, tahammülsüz ve öfkeli davranma dürtünüz artabilir, bun karşı kendinizi kontrol etmeye çalışabilirsiniz. Kiron’un burcunuzda yer alması nedeniyle eski yaralar bastırdığınız öfkeler veya ilişki bozabilecek sabırsızlıklar su yüzüne çıkabilir. Bunların üstesinden gelmek için gücünüz olacaktır. Belki bu sizi rahatsız eden kişilere veya durumlara yönelik bir eyleme geçme planı yapabilirsiniz. Geçmişten gelen ev yaşamı ve kariyerle ilgili kalıplarınızın artık size yaramayan bir şey katmayan taraflarını görüp bir yeni tutum belirleme şansınız var. Diğer yandan, dış dünyada yaratıcı fikirlerle yeni hedeflere gidebileceğiniz, yaratıcılığınızı kullanıp gelirlerinizi artıracağınız fırsatların size doğru geldiği bir dönem olacaktır. İlişkiler alanında daha kararlı ve kafanıza göre davranmak isteyeceksiniz. Sizi sıkan üzen durduran stres katan kişilere dur demek isteyebilirsiniz. İzole kalıp biraz kafa dinlemek de size iyi gelebilir.

BOĞA: Bu yeni ay sizin arka plan işlerinizi, bilinç altınızı , yalnız kalıp içinize çekildiğiniz alanı sembolize eden bir enerjide gerçekleşiyor. Bu yeni ay süresinde daha fazla yalnız ve kendinizle baş başa kalıp dinlenme kendini bulma ve enerji toplama fırsatı yakalayabilirsiniz. Diğer taraftan, bitmemiş gecikmiş işlerinizi halledebilir, kendi alanınızda konsantre olup çalışma fırsatı yakalayabilirsiniz. Bu Corona günlerinde aslında tam evde kalıp evden çalışma bir yandan da dinlenme ruhunu dinleme ve unuttuğunuz keyiflere geri dönüş zamanı olabilir. Eksik kalmış işleri tamamlayabilir, işlerinizin el atamadığınız bir takım eksiklikleri varsa bunlara yönelik tamamlama yapabilirsiniz. Spiritüel, manevi konularla ilgilenebilir, meditatasyon veya yoga gibi sakinleştirici disiplinlerle ilgilenmeye başlayabilirsiniz. Kironun da bu alanda yer alması sebebiyle bilinç altınızda sizi yoran içinizde tuttuğunuz öfkeleri dönüştürmek bunlara yönelik içinizi araştırmak ve bilinç altınızı rahatlatmak için bu içe dönüşü pozitif anlamda değerlendirebilirsiniz.

İKİZLER: Bu yeni ay sizin arkadaşlıklar, grup aktiviteleri, gelecek projeleri alanınızda gerçekleşiyor. Arkadaşlarla gruplarla ve içinde aktif olduğunuz topluluklarla yeni bir projenin planını yapmaya başlayabilirsiniz. Bu dönemde çok daha fazla kişiyle konuşma iletişim kurma yazma anlatma yaratıcılığınızı kullanma fırsatı bulacaksınız. İletişim gücünüzün oldukça keskin olduğu ve yeni fikirlerle dolu olduğunuz bir dönem olabilir. Diğer yandan, arkadaşlıklarda sizi öfkelendiren, tahammülsüz kılan durumlar varsa bu konularda düşüncelerinizi dile getirme fırsatı bu yeni ayla gelebilir. Gruplar birlikte hareket ederken plansız hızlı ve sabırsızlıkla hareket etmenin işe yaramayacağını göreceksiniz. Bir arada olmanın ve bir gruba entegre olmanın bu esnada da bireyselliğinizi korumanın önemini görüp buna yönelik ne yapacağınızla ilgili kararlar alabilirsiniz. Ne olursa olsun hareketli yaratıcı ve sosyal olmakla ilgili gelişmelerin yaşandığı bir döneme giriyorsunuz.

YENGEÇ: Bu yeni ay sizin iş ve kariyer alanınızda gerçekleşiyor. İş konusundaki hedeflerinizi ilerletmek adına bu yeniay size taze başlangıç yapma fırsatı getirecektir. Kiron’un burada yer alması ve yeni ayın ay düğümlerine kare yapması sebebiyle aslında başlangıçlar ya gecikmeli olmakta ya da halledilecek ev aile ve evlilik , veya iş ortaklıkları ile ilgili problemleri halletmek zorunluluğu olmuş olabilir. Bir taraftan ne kadar hızlı ilerlemek isteseniz de göreceksiniz ki sizin hızınızla başkalarının hızı eşit değil ve yavaşlamak gerekecek. Bu da size sabır etmek tahammül göstermek ve beklemek ile akışa girmenin dersini vermekte. Annelik babalık görevlerinizde sizi yoran kararlar almanız gereken bunu esnek ve tahammüllü bir biçimde yapmanın gerekliliğini görebilirsiniz. Bu dönemde iş kurmak yeni bir işe başlamak ve kariyer hedeflerini ileri taşımak isteyen Yengeçler içinde başlangıçlar yer alabilir.

ASLAN: Bu yeni ay yolculuklar planlamak, dersler, akademik çalışmalar, yurt dışı bağlantılar için size yeni başlangıçlar getirebilir. Yayınlar sosyal medya ve bununla ilgili mecralarda düşüncelerinizi yaymak için güzel bir fırsat var. Hukuki ve resmi işlerinizi ele alabilirsiniz. Devletle veya resmi kurumlarla ilgili süreçleri başlatabileceğiniz bir zamandasınız. Farklı kültürlerle, yaşama bakış açısıyla, yeni kültürlerle haşır neşir olmak isteyebilirsiniz. Ruhunuza iyi gelecek entelektüel olarak sizi besleyecek konularla daha fazla ilgilenebilirsiniz. Sertifikalar, sınavlar, ödüller, başarıların onaylanması gibi konularda yeni haberler alabilirsiniz. Bu dönem hepimiz için biraz mecburen izole olma zamanı , ancak bir Aslan olarak bu ateş enerjisindeki yeni ayın içinizdeki ateşi canlandırması ve sizi raydan çıktıysanız yola yeniden koyacak bir başlangıç imkanı getirebilir. İçinizdeki ateşi alevlendirmeniz bile yetecektir.

BAŞAK: Bu yeni ay maddi konularınızı ele aldığınız, varsa borçları , kredileri, beklediğiniz paraları düzene soktuğunuz bir dönem olabilir. Mali krizleri çözmek için mücadele ediyor olabilirsiniz. Hem zihinsel streslerle başa çıkmak gerekecektir hem de kendinizi psikolojik olarak güçlendirmek için çözümler üretebilirsiniz. Aileyle para paylaşımı, vergi, sigorta, tazminat benzeri işler, kredi borçlarını ödeme veya bonus alma gibi konular varsa bu süreçte harekete geçebilirsiniz. İş ve yatırımlar konusunda yeni fikirleriniz olabilir. Ticari konular aklınızda olabilir tüm bu maddi işleri planlamak içim eyleme geçmek isteyebilirsiniz. İçinizde bastırdığınız endişeleri ve kaygıları dönüştürme zamanı pasif öfkeleri yatıştırmak ve bilinç altınızı rahatlatmak şart gibi duruyor. Ortaklı işler planlamak arkadaşlarla bir yaratıcı alana yatırım yapmak için düşünüyor olabilirsiniz.

TERAZİ: Bu yeni ay ilişkiler alanınızda gerçekleşiyor. İlişkiler alanında sizi çabuk spontane bir başlangıç kararı bekliyor olabilir. Yine de bazen ne kadar acele edersek edelim istediğimiz sonuca gitmek de zorlanabiliriz. Evlilik ve yakın ilişkilerde karşınızdaki kişinin gitmek istediği hızda ilerlemek size zor gelebilir. Ailede ev hayatında ve iş ortaklıklarında daha akılcı tedbirli ciddi ve sorumluluklarınızı yerine getirir bir biçimde yerine getirirken, bir yandan da değiştirmek istediğiniz kalıpların da var olduğunu görebilirsiniz. Kiron ile kavuşan bu yeniay ilişkide olduğunuz kişi ile çözmeniz gereken geçmişten gelen yaraların bu dönemde su yüzüne çıkabileceğini gösteriyor. Pozitif bir enerji ile öfkelenmeden ve sabırsızlık göstermeden üstesinden gelebileceğinize eminim.

AKREP: Bu yeni ay iş ve çalışma yaşamınızda yeni başlangıçların olabileceğine işaret ediyor. Yeni bir iş, çalışma düzeni, plan veya proje hayata geçebilir. Bu arada günlük hayat ritminizi değiştirecek sizi daha hareketli ve eyleme geçmeye hazır kılacak değişiklikler gündemde olabilir. Sağlığınıza bakmak, yeme içme düzeninizi değiştirmek, daha fazla egzersiz yapmak, spor yapmak diyet yapmak vesaire konularda yeni kararlar alabilirsiniz. İletişim haberleşme anlatmak yaratıcı fikirleri ortaya koymak eğitimler almak ve işte başka bir modül veya düzen ile hareket etmek mümkün. Yeni işe başlamak, iş değiştirmek veya başvurular yapmak isteyenler için bu yeni ay bir harekete geçme zamanıdır.

YAY: Bu yeni ay aşk ve romantizm alanınızda yer alıyor ve kalbi boş olan Yaylar için ilişkilere doğru yelken açmak için umut ve istek dolu bir enerjiyi açığa çıkarıyor. Ateş elementinden enerjiler sizi destekliyor ve bu dönemde daha hızlı harekete geçme imkanınız olacak. Yaratıcı olmak hobiler zevk aldığınız konulara yönelik yeni başlangıçlar yapmak için güzel bir fırsatınız var. Diğer yandan, flört etmek, duygusal bağlarda ilerlemek için hızlı gelişen durumlar olabilir kararlarınızı acele veya plansız bir biçimde almak durumunda kalabileceğiniz hızda ilerleyebilir işler. Öfke yönetimi yapmak ilişkilerinizi korumak bakımından önemli olacaktır. Önce söyleyip sonra ne söylediğinizi düşünmek size stres yaratabilir. Hobilerini paraya dönüştürmek isteyen ve yaratıcı alanlardan para kazanmak isteyen Yaylar için de bu dönem bir adım atma zamanıdır.

OĞLAK: Bu yeni ay sizin ev aile ve ev yaşamı alanınızda gerçekleşiyor. Ev içinde hareketli hızlı ve insiyatif alarak yapmak zorunda olduğunuz işler olabilir. Evden çalışanlar için bu dönem verimli geçebilir. Yaşam alanınızda yenilikler yapmak, kendinize uygun bir çalışma alanı yaratmak, ev almak veya taşınmak üzere kararlar alabilir ve bunu ileriki günlerde hayata geçirmek üzere planlar yapabilirsiniz. Kariyer ve iş konularında yenilikler yapmak isteyen Koçlar da olabilir. En önemlisi anne baba ve aile büyükleri ile ilgilenmek sevdiklerinizin sorun ve sıkıntılarına çözüm bulmak için Kiron’un sembolize ettiği şifacı enerjisini kullanabilirsiniz. Ev hayatındaki iletişimde bu dönemde daha sakin telaşsız ve toleranslı bir tutum benimseniz ilişkiler adına pozitif etkisi olacaktır.

KOVA: Bu yeni ay döneminde kardeşler, yakın çevre ve komşularla ilişkilerin sizin için daha ön planda olabilir. Eğitimler, kurslar, zihinsel faaliyet ve ticari atılımlar söz konusu olabilir. Kendinizi daha güvenle ve cesaretle ifade etmeniz mümkün. Diğer taraftan sözlerin yaralayıcı olmaması için özen göstermek gerekebilir. Düşünmeden planlamadan hareket etmek ve konuşmak sizi strese sokacak sonuçlar doğurabilir. Yolculuklar kısa geziler ve eğitimler bu Corona günlerinde şimdilik ertelenmiş olsa da bu konularla ilgili gerekli insiyatifi alarak yeni planlar yapabilirsiniz. Kendinizi ifade etmenin, düşüncelerinizi aktarmanın oldukça yaratıcı yollarını bulabilirsiniz ve trend konulara eğilerek çevrenizi etkileyebilirsiniz. Yazmak çizmek öğrenmek anlatmak sunmak ve paylaşmak için güzel bir dönemdesiniz.

BALIK: Bu yeni ay para kaynakları alanınızda gerçekleşiyor. Maddi konularda size yeni başlangıçlar getirebilecek fırsatlar elde etmek için harekete geçebilirsiniz. Kendi işinizle ilgilenmek, harcamaları dengeye oturtmak, birikim yapmak veya yatırım yapmak, yeteneklerinizi geliştirecek konulara yatırım yapmak ve bu konulardan iş yapmak üzere atılım yapabileceğiniz bir zaman. Aile ile maddi konularda kendinizi zorda veya stresli hissettiğiniz geçmişten gelen temalar olabilir. Bu durumda daha cesaretli, kendinizi koruyan ve kararlı bir tutumla davranıp, pasif öfke içermeyen bir tutumla davranmayı seçerseniz siz kazanırsınız. Şifa içeren ve spiritüel konularda daha ileri gidebilir yaratıcı yanınızı çalıştıracak yeniliklere doğru giderek pozitif başlangıçlar yapabilirsiniz. Kendinize duyduğunuz güveni ve kendinize verdiğiniz değeri ortaya çıkarma zamanındasınız.


Hepinize sonsuz sağlık ve şifa, kötülüklerden korunma ve yeni başlangıçlarınızda kısmetli adımlar diliyorum.


Naz Bayatlı


403 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page