top of page

PLÜTON RETRO GÖLGE YANINI KEŞFET

Güncelleme tarihi: 8 May


4 MAYIS-11 EKİM 2024


Retro 2 Derece Kova’dan başlayacak , Hemen hemen yılın yarısını geri harekette geçiren Plüton Retro olduğunda bireysel olarak Plütonik etkileri psikolojimizde ve bilinçaltında hissetmeye başlarız.


Hayatımızdaki toksik ilişkileri, kompulsif, bağımlı ve takıntılı davranışları, bize zarar veren kişileri ve durumları daha fazla düşünmeye başlarız. Gölge tarafımızın altını çizen bu Retro yüzleşmek istemediğimiz diğer yüzümüzü bize hatırlatır hatta yüzümüze çarpar belki de yumruğu patlatır. Yavaş yavaş ruhumuz sıkıştığı kalıpları daha derinden hissetmeye başlar ve belki bir kurtuluş planı yapmaya başlarız.


Plüton Kova burcunda Retro iken, elbette kolektif alanda da etkileri hissedilecek. Özellikle Kova’nın sembolize ettiği; teknoloji, sosyal medya, online medya, topluluklar ve topluluk amaçları, sendika, birlikler, odalar, dernekler, STK lar, BM, NATO, AHİM, IMF, DB vb gibi kuruluşlar, ideolojiler, etnik öğeler içeren her alan, hümaniter konular, gelecek umudu ve vizyonumuzu etkileyecek ve önünde engel olan temalar ana konumuz olacak. Bu konularda gelecek vizyonunu yeniden ele alacağız ve bizi toksik bir bağımlılık içinde kılan durumları deşeceğiz.

Plüton 2 Eylül’de Oğlak burcuna gerileyecek ve 29 derece Oğlak’tan ileri gidecek. Öncü Burçların (yani Koç-Yengeç-Terazi-Oğlak) 28-29 derecelerinde gezegenleri olan arkadaşlar da bu retrodan nasibini alacak.


Koçlar arkadaşlıklarınızı sorgulayacaksınız ve gelecek plan ve hayallerinizin önündeki engelleri tanımlayacaksınız, eğer hayallerinin gerçekleşmesinin önünde duran engel aslında sensen bunu da fark etmek önemli olacaktır. Uzun vadeye yayılacak yeni bir yaşam planı oluşturacağınız aşikar. İçinde bulunduğunuz arkadaş gruplarının, kurum ve kuruluşların değerini sizin için ne ifade ettiğini ve faydasını da ele alıp daha gerçekçi gözlerle buradaki rolünüzü ve amacınızı sorgulayabilirsiniz.


Boğalar kariyer planlarını gözden geçirecek doğru yolda mı bundan sonra nereye evrilmek istiyor bunu fark edecek. Mesleki hedeflerde yol yöntem amaç değişime uğrayacak, uğramalı belki de. Toplumsal alanda ne kadar bireysel ilerleyebilirsiniz, çalışma hayatınız ne kadar tatmin edici veya değil bunu sorgulayabileceğiniz bir dönemdesiniz. Ebeveyn olmak veya ebeveynlerle ilişkinizi sorgulamak ve  ilişkileri düzenlemek için iyi bir fırsattır.


İkizler yeni ufuklara bakmak, hayata anlam katacak ve ufkunuzu genişletecek deneyim ve maceralara atılmak isteyeceksiniz, sizi bunu yapmaktan geri tutan şeyin ne olduğunu keşfetmek durumundasınız. Arkadaşlarla kardeşler ve akrabalarla yakın çevrenizdeki insanlarla ilişkilerinizi mercek altına alacaksınız. Uzaklarla kurulacak bağlar yurt dışı veya şehir dışı yolculuk ve kısa gezilerle alakalı yapmak istediklerinizi gerçekleştirmek için neler yapabileceğinizi ve neler yapmadığınızı düşünebilirsiniz.


Yengeçler, Plüton sizler için 20 yıl boyunca kendi yönettiği 8 evden geçiyor olacak, bu gerçekten uzun bir süre boyunca kendinizle psikolojiniz ve bilinçaltınızla baş başa kalacağınız ve her yönden kendinizi baştan başa inceleyip gerekiyorsa değişimi başlatacağınız bir süreç olacak. Özellikle bu Retro döneminde korkularınızın üzerine gidebilirsiniz. Kaybetmekten korktuğunuz ne varsa, neye sıkı sıkı sarıldığınızı daha derinden görebilirsiniz, paylaşımlarınızdaki dinamikleri ve sizi maddi manevi bağlayan sıkı bağların muhasebesini yapabilirsiniz. Toksik hale gelmiş olanları ayırt edebileceğiniz bir dönemdesiniz.


Aslanlar ikili ilişkilerdeki yakın bağlardaki ilişki kalıplarınızı daha derinden görme fırsatınız olacak. Birbirinize ne kadar özgürlük alanı veriyorsunuz, bireysel özelliklerinizi tam anlamıyla yansıtabiliyor musunuz, ortak gelecek hedefleriniz neler bu konularda derin bir farkındalık elde edebilirsiniz. Özgür kaldığınız alanları kalamadığınız konuları düşünüp gereken değişimi özgürleşmeyi sağlamak sizler için önemli olacaktır. İlişkide ego kişilik çatışmaları varsa bunun sebeplerini net görebilirsiniz. İlişkilerde kendinizi görmeni fark etmenin ve değişime uğramanın tam zamanıdır.


Başaklar sizler için bu retro bayağı işe yarayacağa benziyor, günlük alışkanlıklarınızı gözden geçirmek, beslenme düzeninizi ele almak, toksinlerden arınmak hatta bedeninize daha iyi bakmak için sağlığınızı derinden dönüşüme uğratacak bir günlük düzene geçmek adına değişim harekatı başlatabilirsiniz. Çalışma düzeninizi ele almak ofis alanınızı düzenlemek ve iş arkadaşlarınızla kurduğunuz ilişkiyi daha verimli planlı ve bir ekip çalışmasına uygun hale getirmek için neler yapabileceğinizi düşünebilirsiniz.


Teraziler sizler için oldukça verimli geçecek bir retro dönemine giriş yapıyorsunuz. Mutluluğu yakalama şansını elde etmek için neler yapabilirsiniz ve bunu elde etmek için nelerden vazgeçmeli değiştirmeli bunları fark edeceğiniz bir zaman diliminde olacaksınız. Yaratıcı yanınızı ifade tarzınızı ve bireysel niteliklerinizi nasıl ortaya koyduğunuzu ele alıp bu konuda eksikliklerinizi fark etme zamanıdır. Gönül işlerinde istediğinizi bulmak gerçekten kime neye çekildiğinizi görmek ve toksik hale gelmiş ilişki kalıplarınız varsa bunları değiştirmek için şansınız var.


Akrepler bu retro döneminde ev yaşamınızı mercek altına alacaksınız. Ev yaşamınızda ne kadar mutlusunuz yerleşim alanınız ne kadar sizin bireysel isteklerinizi ve ihtiyaçlarınızı karşılıyor bunu daha net fark edebilirsiniz. Taşınmak yer değiştirmek bir alana uyum sağlamak aile ile ilişkilerde duygusal kalıplarınızı daha net görmek gibi konularda farkındalık kazanacağınız bir dönemdesiniz. Aile olmanın gerçek anlamını keşfetme yolculuğunuzdasınız.


Yaylar bu retro döneminde yakın çevrenizle, kardeşler ve yakın akrabalarla iletişim ve ilişki kalıplarınızı gözden geçireceğiniz bir dönemdesiniz. Derin düşüncelerin, zihinsel farkındalığın yüksek olacağı bu zaman diliminde hem kendinizin hem çevrenizin toksik davranış kalıplarını daha net fark edebilirsiniz. Takıntılı davranışları bağımlılıkları ve sabit fikirli tutumlarını görüp değişime uğratmak için iyi bir fırsattır. Elbette ifade tarzınızı ve düşüncelerinizi nasıl aktardığınızı gözlemleyecek nasıl yansıma bulduğunu görecek ve nasıl yaparsanız daha iyi bir ifade tarzı edinirsiniz ve tam da nasıl sizi yansıtır bunu ele alacaksınız.


Oğlaklar bu dönemde bir yandan para akışınızı nasıl yönettiğinizi maddi kazanç elde etme biçimimizi sorgulayacağınız ve üzerinizde baskı kuran mali işleri daha net görebileceğiniz bir zamandasınız. Ayrıca değer yargınızı değişime uğratacak bir retro zamanındasınız. Paraya ne kadar değer veriyorsunuz ne kadar para ile yaşamınızı konforlu bir halde tutarsınız, para kazanmak için yaptığınız şeyler sizi vakit nakit emek dengesinde adil bir biçimde tutuyor mu tüm bunları görmek için önemli bir dönemdesiniz. Özellikle Eylül ayında Plüton Oğlağa gerilediği zaman bu anlamda yapmak istediğiniz değişimlerin veya yeniliklerin manifest olabileceği bir dönemde olacaksınız.


Kovalar bu retro sizler için önemli bir değişim fırsatı sunuyor çünkü burcunuzda gerçekleşiyor. Her şeyden evvel kimlik duygunuzu güçlendirebileceğiniz, dış dünyaya nasıl yansıdığınızı daha net göreceğiniz ve bireysel niteliklerinizi çok daha iyi yansıtmak için neler yapabileceğinizi düşüneceğiniz bir dönemdesiniz. Bu süreçte gelecek plan ve hedefleriniz değişime uğrayabilir. İnsanlarla nasıl iletişim kurduğunuz ve sizi nasıl anladıkları kabul edip etmedikleri önemli olacak. Sizi siz olduğunuz için, doğal halinizle olduğunuz gibi kabul etmeleri konusunda hassas olmaya başlayabilirsiniz. İlişkilerde sınırlarınız özel yaşamınız ve neyi paylaşıma açık neyi kapalı tutacağınız ile ilgili bir karar alabilirsiniz. Genel sağlığınızı ele aldığınız ve sağlığınızı yeniden düzene soktuğunuz bir dönemde olabilirsiniz.


Balıklar  bu retro döneminde kendiniz üzerinde bayağı bir çalışma yapacağınıza eminim. Sağlık içten dışa yayılır diye düşünürsek önceliğiniz elbette ruhsal durumunuzu düzeltmek, spiritüel yanınızı açığa çıkarmak ve bilinçaltı anlamında sizi rahatlatacak stresi azaltacak meditatif şeylere eğilmek olacaktır. Sizi ruhen ve bedenen geride tutan, negatif etkileyen ve günlük yaşamınızı zora sokan ne varsa elimine etmek için harekete geçmenin tam zamanıdır. İçinizi araştırın ve gerçekçi gözlerle ayağınıza takılan size engel olan ne varsa tespit edin ve cesaretle üzerine gidin. Bu zaman dilimini işte ofiste evde günlük hayatta toksik yaşam kalıplarını görmek ele almak ve değiştirmek için kullanın. Özgürlük size çok yakışacaktır.


Naz Bayatlı


4 MAYIS-13 EKİM 2024
PLÜTON RETRO 2024

 

 

119 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page